Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nejpevnější titanová slitina se vyrábí pomocí 3D tisku

, , aktualita
Nejpevnější titanová slitina se vyrábí pomocí 3D tisku
Technologie 3D tisku se používá nejen k výrobě plastových předmětů. Tisknou se i domy a možné je to využít i s kovem. Vědci na Monash University pomocí tohoto procesu vytvořili nejpevnější kovovou slitinu vyrobenou 3D tiskem.
Nejpevnější titanová slitina se vyrábí pomocí 3D tisku
Zajímavý vědecký počin se povedl na Monash University, konkrétně za ním stojí vědci Aijun Huang a Dr. Yuman Zhu. Ti využili technologie 3D tisku k tomu, aby titanová slitina získala ještě lepší vlastnosti než při výrobě tradičními metodami. Aby měla dostatečnou pevnost pro kritické aplikace, je potřeba komplexního odlévání a termomechanického zpracování. Vědci nicméně vyzkoušeli aditivní výrobu pomocí 3D tisku a výsledkem byla největší pevnost, kterou se dosud někdo dosáhl s 3D tiskem kovu.
 
3D tisk titanu
 
Naměřena byla pevnost v tahu na úrovni 1600 MPa. Pro srovnání, standardní čistý titan dosahuje jen 240-290 MPa, nejsilnější slitiny titanu se pohybují okolo 1000 MPa. Díky tomu by tento proces mohl přinést možnost tvorby materiálů s nezvyklou pevností při tvarech, které se nedají vyrobit současnými metodami a teoreticky by mohl být využit ve strukturálních aplikacích v leteckém průmyslu, kde se dosud 3D tisk ukázal být nedostatečným právě v oblasti pevnosti. Další výhodou má být velmi dobré využití materiálu, tzv. buy-to-fly poměr, který udává poměr nakoupeného materiálu k tomu, který je pak ve finálním produktu ve vzduchu, by to u 3D tisku mělo být 1:1, zatímco běžně je to údajně mezi 10:1 až 40:1.
 


reklama