www.svethardware.cz
>
>
>
>

Někdo ukradl kus izolační dlaždice raketoplánu

Někdo ukradl kus izolační dlaždice raketoplánu
, , aktualita
Program Space Shuttle už je minulostí, lidé se ale na exponáty raketoplánů a jejich příslušenství chodí rádi dívat v rámci výstavy. NASA ale tento víkend na pořádání výstavy doplatila odcizením kusu izolační dlaždice.
K oblíbeným
reklama
Raketoplány z vesmírného programu Space Shuttle už se k létání do kosmu nepoužívají. Některé historické kousky tak slouží i pro použití na nejrůznějších výstavách. Jak se ale ukázalo, návštěvníci se k exponátům nechovají vždy tak, jak by měli. Z výstavy raketoplánu byl totiž ukraden kus izolační dlaždice, která slouží jako tepelný štít při průchodu atmosférou. Možná se jedná o čin nadšeného fanouška či jen o obyčejný vandalismus, NASA viníka zatím ale nevypátrala.

Výstava byla pořádána NASA v Kennedyho vesmírném středisku a tento víkend v neděli se krádež odehrála. NASA vyzývá veřejnost, aby dávala pozor, kdyby se ukradený kus objevil na internetu k prodeji. Naštěstí se nejednalo o izolační dlaždici, která by v minulosti letěla na raketoplánu do vesmíru, tato byla použita pouze pro účely školení a trénování, NASA ji chce i tak zpátky.
Raketoplán Atlantis v NASA


Ke krádeži nedošlo proto, že by exponát nebyl pod dohledem. Kus izolační dlaždice byl odcizen, když vedle exponátu raketoplánu Atlantis stála Jean Wright z NASA, která pracuje v Kennedyho vesmírném středisku jako pedagožka, asi 3 metry od vystavené dlaždice. Izolační dlaždice byla chráněná plexisklem a běžně byla umístěna na vozíku společně s mnoha dalšími kousky sloužícími k výuce a ukazování návštěvníkům výstavy.

V tu chvíli vozík s exponáty obklopoval velký dav lidí. Jakmile Jean Wright zjistila, že kousek chybí, okamžitě kontaktovala ostrahu, ta však už nic nezmohla. NASA se tedy nyní pomocí sociálních sítí snaží pátrat po ztraceném exponátu, který by se na internetu mohl objevit.

Kus izolační dlaždice musí mít identifikační číslo VT70-191 a ještě další tři číslice, na které si Jean Wright nemůže vzpomenout. Pokud by si někdo všiml, že je izolační dlaždice nabízena, měl by kontaktovat příslušné orgány. Pokud však byl exponát odcizen nějakým nadšencem, nejspíše ho prodat ani nebude chtít.

Raketoplán Atlantis, který byl také součástí výstavy, je v pořadí čtvrtý raketoplán používaný NASA. Za svou služební dobu vykonal celkem 33 misí, kariéru ukončil v roce 2011. Tento raketoplán však bys naštěstí od rukou návštěvníků zatím uchráněn.

Zdroje: engadget.com, popularmechanics.com
reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře