www.svethardware.cz
>
>
>
>

Někdo ukradl kus izolační dlaždice raketoplánu

Někdo ukradl kus izolační dlaždice raketoplánu
, , aktualita
Program Space Shuttle už je minulostí, lidé se ale na exponáty raketoplánů a jejich příslušenství chodí rádi dívat v rámci výstavy. NASA ale tento víkend na pořádání výstavy doplatila odcizením kusu izolační dlaždice.
K oblíbeným
reklama
Raketoplány z vesmírného programu Space Shuttle už se k létání do kosmu nepoužívají. Některé historické kousky tak slouží i pro použití na nejrůznějších výstavách. Jak se ale ukázalo, návštěvníci se k exponátům nechovají vždy tak, jak by měli. Z výstavy raketoplánu byl totiž ukraden kus izolační dlaždice, která slouží jako tepelný štít při průchodu atmosférou. Možná se jedná o čin nadšeného fanouška či jen o obyčejný vandalismus, NASA viníka zatím ale nevypátrala.

Výstava byla pořádána NASA v Kennedyho vesmírném středisku a tento víkend v neděli se krádež odehrála. NASA vyzývá veřejnost, aby dávala pozor, kdyby se ukradený kus objevil na internetu k prodeji. Naštěstí se nejednalo o izolační dlaždici, která by v minulosti letěla na raketoplánu do vesmíru, tato byla použita pouze pro účely školení a trénování, NASA ji chce i tak zpátky.
Raketoplán Atlantis v NASA


Ke krádeži nedošlo proto, že by exponát nebyl pod dohledem. Kus izolační dlaždice byl odcizen, když vedle exponátu raketoplánu Atlantis stála Jean Wright z NASA, která pracuje v Kennedyho vesmírném středisku jako pedagožka, asi 3 metry od vystavené dlaždice. Izolační dlaždice byla chráněná plexisklem a běžně byla umístěna na vozíku společně s mnoha dalšími kousky sloužícími k výuce a ukazování návštěvníkům výstavy.

V tu chvíli vozík s exponáty obklopoval velký dav lidí. Jakmile Jean Wright zjistila, že kousek chybí, okamžitě kontaktovala ostrahu, ta však už nic nezmohla. NASA se tedy nyní pomocí sociálních sítí snaží pátrat po ztraceném exponátu, který by se na internetu mohl objevit.

Kus izolační dlaždice musí mít identifikační číslo VT70-191 a ještě další tři číslice, na které si Jean Wright nemůže vzpomenout. Pokud by si někdo všiml, že je izolační dlaždice nabízena, měl by kontaktovat příslušné orgány. Pokud však byl exponát odcizen nějakým nadšencem, nejspíše ho prodat ani nebude chtít.

Raketoplán Atlantis, který byl také součástí výstavy, je v pořadí čtvrtý raketoplán používaný NASA. Za svou služební dobu vykonal celkem 33 misí, kariéru ukončil v roce 2011. Tento raketoplán však bys naštěstí od rukou návštěvníků zatím uchráněn.

Zdroje: engadget.com, popularmechanics.com
reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem GeForce RTX 3080: když se sejde mizivá dostupnost a obrovský zájem
NVIDIA nás na začátku nového školního roku nadchla svou generací GeForce Ampere, ale už tehdy se objevil tichý hlas varující před tím, že málokdo si bude moci svou novou kartu pořídit kvůli slabé produkci a velice obtížné dostupnosti. To se potvrdilo.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ADATA XPG GAMMIX S70: až 7400 MB/s ADATA XPG GAMMIX S70: až 7400 MB/s
Společnost ADATA přispěchala s novou řadou výkonných SSD pro herní a domácí PC. Jedná se o značku XPG a její GAMMIX S70 pro rozhraní PCI Express 4.0, jehož možnosti jsou dle specifikací už téměř vyčerpány. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte ukázal své GeForce RTX 3070 GAMING a EAGLE Gigabyte ukázal své GeForce RTX 3070 GAMING a EAGLE
NVIDIA má pochopitelný zájem vyslat na trh své GeForce RTX 3070 co nejdříve, a to ještě před tím, než AMD představí své nové Radeony. To se bezpochyby stane, ostatně i Gigabyte už ukazuje své modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC dostala turbo 1935 MHz
Vypadá to, že ani série RTX 3000 nepřijde o nabídku výrazně přetaktovaných modelů, i když bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostanou na trh a bude je možné běžně koupit. Nyní tu máme jako ukázku ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 OC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080 GeForce RTX 3090 nabídne ve hrách +10 % výkonu k RTX 3080
Už dle specifikací a nastavené ceny bylo zřejmé, že GeForce RTX 3090 bude z hlediska poměru výkonu a ceny naprosto nesmyslná koupě, a to i kdyby reálný výkon odpovídal jejímu hrubému výkonu. Ovšem ani s tím nelze počítat, alespoň ne ve hrách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek