www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nepodporované Windows 7 stále běží alespoň na 100 milionech počítačů

Nepodporované Windows 7 stále běží alespoň na 100 milionech počítačů
, , aktualita
Už je to téměř celý rok, co byla ukončena i rozšířená a neplacená podpora systému Windows 7. Je ale zřejmé, že i dnes bude ve světě fungovat obrovské množství počítačů, jež se stále na sedmičky spoléhají. 
K oblíbeným
reklama
Ed Bott se na ZDNet zaměřil právě na otázku, kolik dnes asi může být v provozu počítačů, které využívají ještě systém Windows 7. Jde o podobnou záležitost jako v případě systému Windows XP, který byl ve své době také velice oblíbený a uživatelé se s ním jen neradi loučili, takže i ten byl dlouho po ukončení podpory ze strany Microsoftu značně rozšířen. Jeho popularita tak uvadala jen pomalu na rozdíl od takových Windows 8, s nimiž se lidé rozloučili velice rychle. 
 
 
Na začátku minulého roku ale přišla řada i na Windows 7 a Ed Bott tehdy oslovil analytiky a přišel s předpokladem, že na 200 milionů PC bude tento systém dále využívat bez ohledu na to, že pro něj už přestaly být volně dostupné i bezpečnostní aktualizace. To může mít své neblahé důsledky, které v této době mohou být spojeny především s ransomwarem, i když to by měly řešit především firmy a obecně instituce, na něž se útočníci zaměřují už cíleně. Právě nepodporovaný a neaktualizovaný systém jim k tomu může být velice nápomocný. 
 
Bott se pak na konci minulého roku rozhodl na toto téma opět zaměřit, a to s využitím United States Government Digital Analytics Program, který sleduje návštěvníky amerických webových stránek a všímá si právě i toho, jaký operační systém využívají. 
 
Na konci roku 2019, čili těsně před ukončením podpory Windows 7, bylo 18,9 % počítačů vybaveno právě systémem Windows 7 (drtivá většina už využívala desítky). O rok později se už sedmičky propadly o více než deset procentních bodů, z nichž většina byla připsána desítkám, které skončily s 87,8 %. Jde však o data z jedné z technologicky nejvyspělejších částí světa a je jasné, že starší operační systémy budou setrvávat především tam, kde se tak často neupgraduje. 
 
Jsou tu také další statistiky a když to zkrátíme a použijeme Microsoftem udávanou celkovou základnu uživatelů Windows (cca 1,5 mld. nainstalovaných systémů), dojdeme k tomu, že alespoň 100 milionů by dnes ještě mělo využívat sedmičky. Někteří z nich (firmy a instituce) si samozřejmě platí rozšířenou podporu v rámci programu Extended Security Update (od tohoto roku za dvojnásobnou cenu), ale většina z nich už bude bez ní. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře