www.svethardware.cz
>
>

Nissan také připravuje solid-state baterie: $75/kWh na úrovni akumulátoru

Nissan také připravuje solid-state baterie: $75/kWh na úrovni akumulátoru
, , aktualita
Nissan je jedním z průkopníků elektromobility, a tak není divu, že pracuje na vývoji nových typů akumulátorů. V tomto desetiletí bychom se tak měli dočkat solid-state akumulátorů i výrazné zlevnění akumulátorů bez kobaltu.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Nissan jako první představila elektromobil s akumulátorem Li-Ion (v roce 1997), také měla první skutečně masový elektromobil (Leaf). I když poslední dobou poněkud zaspala, chce znovu zaútočit a oznamuje velké snahy na poli akumulátorů, které se mohou projevit i v další elektronice nebo úložištích. Do konce fiskálního roku 2028 (tedy do března 2029) chce snížit cenu akumulátorů bez kobaltu o 65 %. Patrně tím myslí akumulátory LFP, ale to jen hádáme. Když uvážíme, že nynější bezkobaltové LFP články začínají v případě firmy CATL už údajně někde kolem 70 USD/kWh (kolem 90 USD/kWh v případě akumulátoru), tak to mluvíme o nějakých 25-30 USD/kWh na úrovni článků. Více pravděpodobně vypadají dnešní ceny LFP okolo 100 USD za kWh, ale i to by znamenal snížení na cca 35 USD/kWh.
 
Nissan solid-state baterie
 
Dále se mluví o all-solid state akumulátorech (ASSB), které by se měly poprvé objevit v pilotním nasazení v roce 2024/2025, postarat se o ně má továrna v Yokohamě. Do prodeje ale půjdou auta jimi vybavená až v roce 2028/2029. Mají mít nějakou proprietární technologii, ale více o nich nevíme. Mluví se však o ceně 75 USD/kWh na úrovni akumulátoru (na úrovni článků se tak dá čekat o cca čtvrtinu méně). 100kWh akumulátor by tak mohl vyjít na 7500 USD, tedy 170 tisíc Kč. Předpokládá se, že o něco později by se Nissan mohl dostat dokonce na 65 USD/kWh. 
 
 
Do konce fiskálního roku 2026 by se roční produkce akumulátorů měla dostat na 52 GWh, ve fiskálním roce 2030 by pak mělo jít o 130 GWh. V případě 80kWh akumulátorů by to tak měly být baterky pro více než 1,6 milionů elektromobilů. V rámci iniciativy EV36Zero chce dále prohlubovat propojenost výroby, servisu i recyklace. Už během fiskálního roku 2022 by mělo stát nové recyklační středisko v Evropě, ve fiskálním roce 2025 pak i v USA.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024 První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024
Po oběžné dráze Země už za pár let může obíhat první skutečně kosmické filmové studio. Za projektem stojí společnost Space Entertainment Enterprise, která plánuje, že by se modul s filmovým studiem mohl k ISS připojit v roce 2024.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek? GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek?
NVIDIA nedávno náhle vypustila na trh karty GeForce RTX 3080 s 12 GB paměti, které mají sice o trošku lépe vybavené GPU, více paměti a jejich širší rozhraní. Přesto nejde o samostatný model. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Minideska s RISC-V s osmi UART může posloužit jako alternativa Arduina Minideska s RISC-V s osmi UART může posloužit jako alternativa Arduina
Na čínském trhu se objevila zajímavá maličkost v podobě vývojářské malé desky ve stylu Arduina, která je ovšem založena na čipu s architekturou RISC-V. Co nám vůbec nabídne za možnosti a výbavu krom celkem osmi rozhraní UART? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
ASIC Intelu pro těžbu Bitcoinu budou dva: domácí 7nm a 5nm od TSMC ASIC Intelu pro těžbu Bitcoinu budou dva: domácí 7nm a 5nm od TSMC
Intel nás tento týden překvapil svými zbrusu novými ASIC, které jsou určeny konkrétně pro těžbu Bitcoinu a mohlo by jít o hardware, který velice zahýbe svým trhem. Nyní už tu máme o Bonanza Mine další podrobnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel v Ohiu postaví dvě nové továrny, může tam investovat až 100 mld. USD Intel v Ohiu postaví dvě nové továrny, může tam investovat až 100 mld. USD
Intel se teprve chystá představit svůj plán týkající se výrobní strategie, ovšem až večer v půl deváté. Mezitím se ale na svět dostala jeho tisková zpráva, dle níž se v Ohiu mohou těšit na jeho nové továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek