Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech

Nitro+ či Red Devil: nereferenční RX 6800 XT v testech
, , aktualita
AMD zítra odpoledne svolí k vypuštění nereferenčních Radeonů RX 6800 a RX 6800 XT na trh a nyní už se můžeme o den dříve podívat na jejich testy na rozdíl od nástupu prvních kousků. Jaké jsou a nabízí něco, co referenční verze nemají?
K oblíbeným
reklama
Jde především o testy Radeonů RX 6800 XT, jako je Sapphire Radeon RX 6800 XT Nitro+ nebo PowerColor Radeon RX 6800 XT Red Devil a případně také XFX Radeon RX 6800 XT Speedster MERC 319. Od nich si můžeme slibovat jako obvykle především lepší chlazení i napájení a vyšší takty, ale jaká je realita? Ta je bezpochyby taková, že zákazníci čekají především na to, zda se vylepší dostupnost nových Radeonů a naděje je taková, že AMD zařídilo, aby se vyšší počet GPU dostal právě pro účel výroby nereferenčních verzí. Ale to uvidíme až zítra. 
 
 
Výše jmenované verze karet budou dle očekávání výrazně dražší, než je ona výrobcem stanovená cena 650 USD. PowerColor by mohl přijít i na 800 dolarů a i Nitro+ má stát 770 dolarů. Takty přitom nejsou až tak moc zvýšené a jde o cca +100 MHz v turbu a základní takt nemusí být navýšen vůbec, stejně jako takt pamětí, jež ostatně podobě GDDR6 na 16 Gb/s už stejně mají být u horního limitu. Taktovat ale můžeme pochopitelně i my. 
 
Výsledky na techPowerUp jsou přitom z hlediska taktů velice zajímavé. Zatímco referenční RX 6800 XT se s výchozím omezením spotřeby dostal při přetaktování na 2322 MHz, pro PowerColor a Sapphire platilo 2563 a 2622 MHz, i když AMD RX 6800 XT @ Max Power Limit dosáhl také na velice slušných 2572 MHz. U obou těchto karet si přetaktováním přijdeme na dalších cca 5,5 % výkonu navíc, a to ne ve srovnání se základní verzí Radeonu, ale s původním nastavením, při němž jsou karty už tak o trošku rychlejší. Celkem tak může jít o 7 až 8 %.
 
Serveru Hexus.net se ale v praxi povedlo z Řudého ďábla dostat jen cca 2 FPS navíc, ale opět s tím, že karta byla už v základu rychlejší než referenční verze a leckdy překonala i RTX 3090.
 
 
XFX Radeon RX 6800 XT Speedster Merc 319 je podobně taktovaný model jako karty od Sapphire a PowerColor, a tak i od něj lze očekávat několik FPS navíc oproti referenčnímu modelu a při přetaktování pak ještě 4 až 5 procent k dobru. Dle testů serveru Guru3D to ovšem v praxi znamená celkový rozdíl oproti referenční kartě, čili přetaktováním modelu od XFX si máme pomocí jen k dalšímu procentu výkonu navíc, což představuje spíše jen 1 FPS. Ostatně XFX měla zvládnout maximální takt jen 2450 MHz, což není v porovnání s výše uvedenými nic moc. 
 
A co paměti? I ty je možné taktovat, ačkoliv by se dalo soudit, že GDDR6 už o moc víc než 2000 MHz nezvládnou, ale to už víme i z testů referenčních karet. V případě testů na techPowerUp jde o 2140 MHz (ve všech případech) a na Guru3D zvládli 2150 MHz. Stále ale platí, že pokud nám nejde o každý FPS navíc, s ručním taktováním se nemusíme zrovna obtěžovat a je otázka, zda se vyplatí vůbec kupovat dražší nereferenční verze, neboť na to jejich poměr výkonu a ceny moc nevypadá. Jenomže tato otázka je dnes stejně zastíněna tím prostým faktem, že nejde ani tak o cenu, jako vůbec o možnost se k některému novému Radeonu vůbec dostat.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku
Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně
Adobe Flash se s námi před dvěma týdny rozloučil a poslední aktualizace vypnula možnost jeho přehrávání. To zatopilo těm, kteří ani po několika letech varování, že tento den přijde, nepřešli na jinou platformu. Třeba železniční systém v čínském Ta-lienu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala