Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NOAA zkoumá Mariánský příkop, sledovat můžete živě

5.5.2016, Jan Vítek, aktualita
NOAA zkoumá Mariánský příkop, sledovat můžete živě
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) právě dnes začala se zkoumáním a mapováním nejhlubšího mořského příkopu a zároveň vůbec nejhlubšího místa na Zemi. Vysílá přitom na YouTube živě obraz ze tří kamer, který můžete sledovat.
Organizace National Oceanic and Atmospheric Administration se stará o informování veřejnosti o počasí na celém světě a za více než dvě století přinesla lidem mnoho informací i o vodních ekosystémech, atmosféře, geologii, atd. My se setkáváme především se snímky, které pořizují družice NOAA, jež využívají také čeští meteorologové. Nyní jde ale o Mariánský příkop, světově nejhlubší místo, které vzniklo vulkanickou činností a dle posledního měření má hloubku až 10.994 metrů. NOAA se rozhodla jej lépe prozkoumat a zmapovat, přičemž my se na celou operaci můžeme dívat živě. Aktuálně už je na onom místě tma, ale to je kilometry pod hladinou moře stejně bezpředmětné.

Samotná operace NOAA odstartovala již 20. dubna, potrvá do 10. července a má se skládat z celkem třech částí prozkoumávání Mariánského příkopu a také okolní oblasti. My tedy můžeme sledovat obraz z celkem třech kamer, přičemž všechny mají na YouTube označení, že poskytují živý záznam, ale třetí aktuálně ukazuje záznam toho, co bylo natočeno na dně již předtím. První zase ukazuje různé údaje z přístrojů, které mapují povrch dna a vůbec telemetrii a druhá kamera zabírá celé řídicí centrum. Právě v tomto videu občas zazní také komentář, v němž se dozvíme, co se právě děje. Náplň těchto streamů je ale čistě v režii NOAA, takže se může kdykoliv změnit.
Co může NOAA tak hluboko v Tichém oceánu objevit či lépe prozkoumat? Mohou to být třeba noví živočichové a mikroorganismy, ale jsou tam i zajímavé geologické úkazy, jako jsou bahenní sopky. Jde ale především o to, aby byl příkop lépe zmapován a vědci se mohli příště už snadněji zaměřit na to, co je zajímá, díky čemuž budou šetřit čas i prostředky. NOAA si také vede deník, v němž popisuje jednotlivé ponory a také to, co objevily nejzajímavějšího. Vedle toho se můžete podívat na log čistě s videozáznamy a fotografiemi.

Zdroj: NOAA