reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NF-S12 - udrží laťku?

15.9.2006, Jan Vítek, recenze
Noctua NF-S12 - udrží laťku?
Noctua se nedávno vynořila z nicoty a hned její první výrobky, chladiče NH-U9 a NH-U12, zaznamenaly velký úspěch. Ač ne zrovna levné, vše vyrovnaly svým výkonem a staly se velmi oblíbenými. Teď se objevily nové verze NH-U12 a s nimi i nové ventilátory NF-S12.
K nám pro účely dnešního preview dorazily obě verze nových 120mm ventilátorů, tedy jak NF-S12-800, tak 1200. Již podle názvu bude jasné, že půjde o verze lišící se podle počtu otáček za minutu, neboli RPM. Čím by ale tyto ventilátory měly být tak výjimečné? Dle výrobce k tomu je hned několik důvodů, tak se pojďme na ně podívat, tedy hned po specifikacích.


Noctua NF-S12
-800
-1200
RPM (+- 10%)
800 (500)
1200 (600)
Průtok vzduchu
59m3/h (34m3/h)
81m3/h (41m3/h)
Hluk
8dBA (<5dBA)
17dBA (<6dBA)
Spotřeba
0,6W
1,44W
Proud
0,05A
0,12A
Provozní napětí
6-13V
4-13V
MTBF
> 150 000h

Jednou ze dvou podstatných výhod těchto ventilátorů je dle výrobce optimalizovaný design lopatek, díky němuž ventilátory dosahují efektivního proudění vzduchu za nízkého aerodynamického hluku. Jak již od představení chladičů Noctuy víme, tato firma spolupracuje s rakouským institutem zkoumajícím přenos tepla a technologie ventilátorů – ÖIWV. Ve spolupráci s ním vyvinula tyto ventilátory a především jejich geometrii lopatek k tomu, aby byly co nejvíce efektivní při nízkých otáčkách – pokud se budeme bavit v číslech - o 10%. Dle nich totiž dnešní klasické ventilátory ztrácí při takových otáčkách (okolo 1000RPM) svou účinnost. Navíc, jak jste si již z obrázků mohli všimnout, vzdálenost mezi konci lopatek a rámečkem byla zvýšena, aby se zamezilo turbulentnímu proudění vzduchu, a tím i zvýšenému aerodynamickému hluku.


Self-Stabilising Oil-pressure bearings

Dalším faktorem přispívajícím k tiššímu provozu a vyšší odolnosti těchto ventilátorů mají být SSO (Self-Stabilising Oil-pressure) ložiska. Dle vyjádření Noctuy tato ložiska překonávají v obou aspektech jak kuličková, tak kluzná, která se dnes běžně používají. A jak fungují? Osa ventilátoru, jež se otáčí ve svém uložení, vytváří tlak na speciální olej uvnitř ložisek. Tento tlak poté zpětně působí na osu a stabilizuje ji uvnitř ložisek. To by však nebylo ještě nic výjimečného. Zde se ale do akce zapojuje ještě magnet, podporující proces stabilizace osy rotoru, což má za následek její přesnější a spolehlivější otáčení a především rychlejší vytvoření tlaku. To se poté odrazí ve stavu ložisek, protože osa se může při roztáčení ventilátoru před její stabilizací otírat o ložiska a tím je degradovat. Reklamní slova výrobce máme tedy za sebou a nyní již k praxi.


Noctuy se dodávají ve fešných krabičkách v odstínu hnědé barvy typické pro tuto firmu. Uvnitř papírových krabiček jsou však odděleně od příslušenství uloženy v plastových výliscích.


A co tedy všechno uvnitř najdeme? Je zde asi vše, co bychom si mohli k ventilátoru přát. Jednak to je dodatečná kabeláž skládající se z redukce pro napájení z třipinového konektoru na čtyřpinový průchozí Peripheral Power konektor. Následně to je U.L.N.A – Ultra Low Noise Adaptor, což tedy není nic jiného, než prodlužovací kabel s rezistorem na plusové větvi. Měření ukázalo, že se jedná o 150Ω verzi.Pro zjemnění vibrací jdoucích z ventilátoru firma dodává i čtyři zvlášť uložené gumové trny a nakonec tu máme čtyři řezné šroubky k fortelnějšímu připevnění. Celkově jde tedy o pěknou výbavu, která neudělá ostudu žádnému ventilátoru.Samotný ventilátor je vyveden z masivních a těžkých plastů. Rámeček má světle hnědou až narůžovělou barvu a rotor je hnědý ve firemním odstínu. Rotor je opravdu od rámečku vzdálen více, než je obvyklé. Zde je to 4,5mm a lopatky nepřipomínají nic, co jsem měl zatím možnost vidět. Při pohledu kolmo na jejich rovinu mají soudkovitý tvar a jsou také podstatně vypouklé, aby účinně zachytávaly vzduch.

Dílenské zpracování ventilátoru je na slušné úrovni. Ač je rámeček poměrně hranatý a lopatky ostré, nikde nejsou žádné otřepy a také ventilátor je dělaný pro nízké rychlosti, takže to tolik nevadí. Každopádně vše vyjeví až praxe, kterou snad již brzy náš server uplatní.Co se týče provozu ventilátorů, mohu říci, že se tyto Noctuy mohou směle rovnat s tím nejlepším, co můžeme koupit. Ložiska jsou velmi tichá, pouze se velice jemně projevuje vrčení cívek, které se však s vyššími otáčkami nezesiluje. Při otáčkách do cca 1000RPM je i aerodynamický hluk na velmi slušné úrovni a pouze na maximálních 1200RPM, kdy již jde od ventilátoru silný proud vzduchu, se hluk podstatně zvyšuje, což ostatně napovídají i specifikace. Je otázkou, zda by zde nebyly nápomocny zaoblené náběžné hrany lopatek místo žiletkového ostří.

Proud vzduchu se mi navíc zdál dobře usměrněný, když se ze své dráhy kolmo od ventilátoru odkláněl sotva několik stupňů. Pro preciznější výsledky si však budeme muset nějaký čas počkat, ale z mého pohledu to s novými Noctuami NF-S12 vypadá velice dobře.


Orientační cena ventilátorů Noctua NF-S12-800 a NF-S12-1200: 450 Kč s DPH

Za zapůjčení ventilátorů Noctua NF-S12 děkujeme firmě Noctua
reklama