www.svethardware.cz
>
>
>

Notebook Hardware Control (NHC)

Notebook Hardware Control (NHC)
, , článek
Konečně jsem objevil program, který umí dvě velmi důležité věci - detekovat SMART informace z pevného disku a zobrazit vybrané diagnostické ukazatele na pracovní ploše počítače. Tento program se jmenuje Notebook Hardware Control a je určen primárně pro notebooky. Chcete mít navíc tišší notebook? Pracovat na baterii až o 50 % času déle? Potom je následující povídání určeno právě pro vás.
reklama
Autorem programu je pan Manfred Jaider z Itálie, svého času student rakouské technologické univerzity GRAZ. Na programu NHC pracuje již od prosince r. 2004. Impulsem k zahájení projektu byla nemístná hlučnost aktivního chlazení notebooku Toshiba P35, který si onoho památného měsíce pan Jaider pořídil. Původní název NHC byl “Centrino Hardware Control software”.

Nejnovější verzi NHC si můžete stáhnout na této adrese. K dispozici je také patch k procesorům Intel Core Duo a Intel Core 2 Duo. Anglické uživatelské prostředí není příliš složité. K instalaci programu je zapotřebí předinstalovat prostředí Microsoft .NET Framework, které je v české verzi k dispozici na tomto odkazu. Program sám si instalaci Microsoft .NET Framework vyžádá a zajistí. Celková doba instalace prostředí .NET Framework zabere asi deset minut. Oproti tomu instalace NHC je během krátké chvíle kompletní.


Notebook Hardware Control – základní seznámeníDiagnostika a dynamická reakce na změnu podmínek provozu notebooku. To jsou hlavní nástroje, kterými NHC udrží situaci pod kontrolou. Klíčové informace zobrazuje v systémové liště hlavního panelu a na pracovní ploše počítače. Notebook Hardware Control poskytuje tyto základní diagnostické služby:

- detekce teploty pevného disku a procesoru. Jestliže teplota dosáhne určité výše, dojde k varování uživatele nebo vypnutí notebooku.- detekce a změna taktovací frekvence procesoru. Je možné nastavit frekvenci pro provoz na baterie nebo ze sítě. Navíc jsou k dispozici celkem čtyři přednastavená schémata, která zahrnují maximální výkon, optimální provoz na baterii, maximální úsporu baterie a dynamické přepínání (dynamic switching). Změna taktovací frekvence CPU významně prodlouží životnost notebooku na baterie.
- detekce aktuální a maximální kapacity baterie. Je zobrazena rychlost dobíjení baterie a její stav.- u pevných disků vybavených technologií SMART program zobrazí podrobné informace o technickém stavu pevného disku. Do jisté míry lze předvídat kolaps pevného disku a příznivý okamžik pro výměnu za disk nový – například v rámci reklamace.

Kromě výše uvedených funkcí umí NHC nastavit taktovací frekvence u některých grafických karet ATI a nVIDIA. Stejně tak je možné změnit napájení CPU – ovšem jen na vlastní riziko. Program je poskytován pro nekomerční použití jako freeware. Pracuje na operačních systémech Windows 2000 a XP, zatím není kompatibilní s Windows Vista. Při nepřetržité diagnostice zatěžuje procesor jen minimálně a z operační paměti si ukrajuje několik megabajtů.


Jak instalovat?Aktivujte stažený instalační soubor. Instalátor si zdetekuje, zda je přítomno prostředí Microsoft .NET Framework. Pokud ne, odkáže vás na příslušnou webovou stránku společnosti Microsoft. Po instalaci prostředí bude nutno restartovat počítač. Spustíte znovu instalaci a celý proces se dokončí.Pokud máte aktivovaný firewall, je dobré povolit NHC přístup k internetu pro zjištění případných aktualizací.

V systémové liště hlavního panelu se objeví tři nové ikonky:

reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář