www.svethardware.cz
>
>

Notebook z eBaye obsahoval tajné dokumenty německé protivzdušné obrany

Notebook z eBaye obsahoval tajné dokumenty německé protivzdušné obrany
, , aktualita
Bundeswehr si patrně příliš nedělá hlavu s bezpečným smazáním dat. V notebooku, který německá armáda prodávala na internetu za 90 eur, našli odborníci citlivá data o systému protivzdušné obrany.
K oblíbeným
reklama
Asi každého napadne, že před prodáním notebooku je potřeba důkladně vymazat pevný disk. Firmy nebo osoby pracující s citlivými údaji by měli dbát na to, aby smazání proběhlo důkladným způsobem, v opačném případě by se k nim totiž nový majitel se zkušenostmi mohl dostat. Vůbec nejspolehlivějším řešením je potom prodat počítač bez disku. Na tato opatření ovšem příliš nedbají německé ozbrojené síly – Bundeswehr. Už podruhé v krátkém čase se tak neoprávněné osoby mohly dostat k tajným datům, které se týkají obrany státu. V červenci 2019 koupil hornobavorský lesník notebook, ve kterém objevil tajný návod k použití raketomatu Mars.
 
 

Návod ke zničení tanku

 
K dalšímu případu došlo letos. Odborníci ze společnosti G Data ve městě Bochum si narazili na internetovém tržišti eBay na starý notebook od firmy pro recyklaci elektroniky, který dříve používal Bundeswehr za pouhých 90 eur (2 500 Kč). Jedná se o „zařízení pro zobrazování dat“ Rocky II + RT686 od německého výrobce Roda, které váží téměř pět kilogramů. Obsahuje operační systém Windows 2000, který nebyl chráněn heslem. Ani pro přístup k administračnímu softwaru Modis nebyly potřeba žádné počítačové superschopnosti –  stačilo vyplnit uživatelské jméno „guest“ a heslo „guest“.
 
 
V systému se nacházela dokumentace lehkého systému protivzdušné obrany Ozelot. Tento malý tank vybavený protiraketovým obranným systémem německá armáda dodnes používá. Kromě podrobného popisu součástí obsahovala dokumentace také pokyny, jak v případě nouze provést destrukci systému „explozí vozidla existujícími výbušninami“ nebo „zničením palivových potrubí v motorovém prostoru a zapálením unikajícího paliva“. Tyto dokumenty jsou klasifikované jako „utajované informace – pouze pro servisní účely“. Kromě toho notebook obsahoval také software pro objednávání náhradních dílů.
 
Podle německého ministerstva obrany se ovšem nejedná o závažná data, která by třetí straně umožnila získat kritické informace o systému protivzdušné obrany. Pokyny ke zničení jsou určeny pouze pro případ, že by se vojáci museli vzdát a měli by proto zabránit, aby zařízení bylo používáno třetími stranami. Všechny staré počítače pro systém Ozelot byly podle mluvčí ministerstva vyřazeny a zlikvidovány, v případě tohoto konkrétního kusu ovšem patrně došlo k chybě. Od roku 2019 navíc ministerstvo zavedlo přísnější podmínky, podle kterých „musí být před prodejem IT vybavení odstraněny a zničeny všechny energeticky nezávislé nosiče dat“.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře