www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu

Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
, , aktualita
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
K oblíbeným
reklama
Jak jsme se nedávno dozvěděli, výrobci značkových základních desek začali na svých nejnovějších modelech nabízet funkci přetaktování, která se týká i běžných procesorů s nižším TDP a neodemknutým násobičem a navíc i desek se slabšími čipovými sadami H470, B460 či i H410. Nejde tak o obvyklé navyšování násobiče, který nám dá vyšší výsledný takt, což je v případě Intelu výsadou procesorů řady K a stejně tak v podstatě ani nemůžeme mluvit o klasickém přetaktování, protože nejde o zvyšování pracovní frekvence nad rámec specifikací. Nakonec nám ale stejně jde především o zvýšení výkonu a toho bychom se dočkat měli, takže prostředky jsou v tomto případě vedlejší. 
 
 
To možná na první pohled nevypadá tak zajímavě, ale výsledky by nás mohly přesvědčit spíše o opaku. Věc se má totiž tak, že procesory řady K mají už své základní takty dost vysoké, čili ty se mohou velice blížit svému stropu a odemknutým násobičem si můžeme dopomoci třeba jen ke 100 či 200 MHz navíc s tím, že platíme více za samotný procesor i základní desku se Z490. 
 
Pokud ale vezmeme řadový 65W Comet Lake-S a třeba desku s B460, čili potenciálně mnohem levnější kombinaci, můžeme využít funkce jako Base Frequency Boost (BFB) od ASRock nebo Asus Performance Enhancement (APE), jež budou někdy dostupné i na deskách starších generací (B365, Z390). Ty mají za úkol zvednout napájecí omezení PL (Power Limit), aby procesory mohly v rámci svého frekvenčního rozsahu mezi základním taktem a maximálním turbem pracovat na vyšších frekvencích po delší dobu. 
 
Čili hypotetický procesor se základním taktem 3 GHz a maximálním turbem 4 GHz bude mít efektivně zvýšené TDP, díky čemuž nebude mít reálné turbo všech jader dejme tomu na 3,2 GHz, ale na 3,6 GHz. Proto nejde o přetaktování v pravém slova smyslu, ale výsledkem bude zvýšení výkonu, které může být poměrově mnohem zajímavější než to, co bychom mohli horko těžko vytřískat z procesoru řady K na drahé desce. Na základě čeho to můžeme tvrdit? 
 
Deska CPU Intel TDP Zákl. takt Navýšení TDP pomocí APE Turbo při Prime95 s APE Cinebench R20 - výchozí skóre Cinebench R20 (210W APE) Rozdíl ve výkonu
ASUS ROG STRIX B460-F Gaming Intel Core i9-10900 65W (PL1)
125W (PL2)
2,8 GHz 210W 4,4 GHz 4891 5932 21%
ASUS ROG STRIX B460-F Gaming Intel Core i7-10700 65W (PL1)
125W (PL2)
2,9 GHz 210W 4,5 GHz 3831 4789 25%
ASUS ROG STRIX B460-F Gaming Intel Core i5-10600 65W (PL1)
125W (PL2)
3,3 GHz 210W 4,4 GHz 3197 3466 8,4%
 
Zatím tu máme pouze testy výrobců základních desek, takže na nezávislé testy si musíme ještě počkat, ale vypadá to velice zajímavě. Za cenu zvýšení TDP či reálné spotřeby na mnohem vyšší hodnotu, což je ostatně obvyklá daň i v případě běžného přetaktování, můžeme získat v případě Core i7-10700 i 25 procent výkonu navíc, což je rozdíl, který při taktování procesorů řady K dnes už očekávat prostě nelze (tekutý dusík v úvahu nebereme). V marketingových materiálech se pak Asus chlubí až 57% nárůstem výkonu. 
 
 
Je nutno dodat, že navýšení APE na 210W v případě firmy Asus zvládne pouze jedna známá deska, a to ASUS ROG STRIX B460-F, zatímco ostatní mají limit 125 W. MSI pak nabídne až 255 W a je možné, že se výrobci desek začnou v tomto ohledu brzy předhánět, ale pochopitelně s tím, že tu jsou tvrdé limity dané napájecími systémy desek. Samotní uživatelé by měli být připraveni především na to, že budou muset mít k dispozici odpovídající kvalitu chlazení a dostatečně dimenzovaný napájecí zdroj. Comet Lake-S jsou už tak samy o sobě hladové, natož když jim pustíme do obvodů ještě velkorysý příděl Amper. 
 
 
Společnost ASRock pak v rámci BFB slibuje něco podobného, a to až +29 % výkonu v případě Core i9-10900. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti Sega Astro City Mini: osobní hrací automat v šestinové velikosti
Sega si připravila novou miniaturní herní konzoli, která je tentokráte kopií velkého automatu Astro City a ne domácí konzole. Podobné produkty už na trhu máme s cenou již od cca tisíce korun, ale nyní jde o samotnou Segu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek