Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nová roadmap AMD až do roku 2005

11.11.2003, Zdeněk Kabát, článek
Nová roadmap AMD až do roku 2005
Po dlouhé odmlce, kdy byly všechny informace o procesorech AMD získávány z neoficiálních zdrojů, tu máme konečně update roadmap přímo od společnosti AMD. A přináší mnoho novinek, jako např. zpoždění 90nm procesorů či výrobu Athlonů 64 s 512kB cache. Navíc sahá roadmap až do konce roku 2005.
Kapitoly článku:
V posledních týdnech jste se mohli dočíst mnoho o připravovaných procesorech AMD, ať již šlo o to, jakou patici budou používat Athlony 64 FX nebo o nový mobilní procesor s kódovým názvem Dublin apod. Nyní byla ovšem po dlouhé době konečně aktualizována oficiální roadmap AMD, a to ve velkém stylu. Sice je pravděpodobné, že hlavně plány blížící se pravému okraji schématu se párkrát změní, ale alespoň zhruba víme, co očekávat. Společnost ale již několikrát říkala, že mění plány jako odezvu na trh, čemuž by odpovídalo třeba znovuuvedení Duronu.

Ještě než se vrhneme na samotnou roadmap, tak zopakuji, co nás čeká do konce tohoto roku. Přestože dřívější neoficiální plány mluvily jinak, letos se dočkáme ještě trojice nových procesorů. První z nich je Duron 1,80GHz s jádrem Thoroughbred, který snad definitivně ukončí tyto low-endové procesory. A rodina AMD K8 bude rozšířena o Athlon 64 3400+ (2,20GHz) a Athlon 64 FX-53 (2,40GHz), které se objeví začátkem prosince.

První zásadní informací vyplývající z roadmap je to, že všechny 90nm procesory byly odsunuty na druhou polovinu roku 2004. Příčinou jsou buď problémy s výtěžností 90nm procesu, anebo reakce na podobný postup společnosti Intel. Vzhledem k tomu, že podle posledních informací je Prescott pro Socket T odložen na konec druhého kvartálu a uvedení 3,80GHz modelu na třetí čtvrtletí, je možné, že chce AMD do H2 2004 zdokonalit 90nm technologii, aby se v okamžiku uvedení několika modelů procesorů nepotýkala s nedostatkem.

Dále si již rozebereme procesory podle segmentů, ale nejdřív zmiňovaná roadmap:Obr. 1 - Oficiální roadmap AMD z 6.11.2003

Servery a pracovní stanice - cesty se rozdělují
V roadmap je ještě zmíněn stále se prodávající Athlon MP pro jedno- a dvoucestné pracovní stanice, ale jeho výroba bude postupně končit. Mezi 64-bitovými serverovými procesory se v první polovině příštího roku nedočkáme žádné změny, budou jen nejspíše uvedeny nové modely Opteronu, ale vše bude vynahrazeno v druhém pololetí. Tam se totiž AMD rozhodlo k odvážnému kroku - vyrábět celkem šest odlišných modelů 90nm Opteronů.

Společnost od sebe totiž oddělila jednotlivé série - pro jednocestné pracovní stanice bude vyrábět jádro Venus, dvouprocesorové servery budou vybaveny jádrem Troy a pro osmicestné servery vybrala společnost kódové označení Athens. Navíc bude každý z těchto procesorů vyráběn v normální verzi a ve verzi s nízkou spotřebou.


Obr. 2 - Opteron bude hrát v H1 2004 prim

Když vezmeme v úvahu procesory společnosti Intel, jsou nejžhavějšími kandidáty na soupeření s Opteronem Xeony, a to v DP i MP verzi. Jádro Gallatin, na kterém jsou nyní postaveny všechny nové Xeony, bude updatováno až společně s Prescottem, protože Xeon DP bude vybaven paralelou tohoto desktopového procesoru, jádrem Nocona. Xeon MP se dočká nového jádra až na konci příštího roku (Potomac), takže Opterony by mohly v první polovině roku 2004 získat docela slušný podíl na trhu.

Další aktualizace řady serverových procesorů se chystá až na druhou půlku roku 2005, kdy AMD přeorientuje kódová označení na názvy států a dočkáme se procesorů Denmark, Italy a Egypt. Všechny budou vyráběny 90nm SOI procesem a přinesou hlavně vyšší frekvence, nejspíše i rozsáhlejší cache.

Pozn.: Na další stránce článek pokračuje situací mezi desktopovými procesory a jak se zdá, Athlon 64 bude zatraceně horkým želízkem v ohni.