www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové snímky Intel Sapphire Rapids ukazují na 80 fyzických jader

Nové snímky Intel Sapphire Rapids ukazují na 80 fyzických jader
, , aktualita
Někdo se pustil do pitvy rané verze procesoru Intel Sapphire Rapids, čili chystaného 10nm serverového CPU příští generace. O něm už víme, že bude tvořen i čtyřmi velkými čiplety a nabídnout má až 80 jader.
K oblíbeným
reklama
Dříve jsme se tedy dozvěděli, že jeden čiplet v Sapphire Rapids má nabídnout maximálně 14 jader, čili celkově pak 56, ale nyní se ukazuje, že jich má být až 20 na čiplet a celkově pak 80. Raději tuto otázku ještě necháme otevřenou, ovšem právě na 20 jader v čipletu ukazují i nejnovější obrázky, které stejně jako dříve připravil YuuKi-AnS (via Bilibili).
 
 
Intel Sapphire Rapids bez heatspreaderu jsme tak už viděli. Jasně můžeme vidět čtyři nejspíše identické 10nm čiplety, respektive Intel bude mluvit spíše o dlaždicích (tiles) a malý samostatný čip vpravo je FPGA Altera Max 10. Nám však nyní půjde právě o dlaždice. 
 
 
Jak je vidět, operace se změnila v pitvu, ostatně už výše ukázaný procesor zbavený heatspreaderu dostal evidentně zabrat, a to zvláště proto, že s heatspreaderem evidentně nebyl spojen prostou teplovodivou pastou, ale pájkou. 
 
 
Pak ale byly odloupnuty i samotné křemíkové dlaždičky, aby mohly prozradit své tajemství. Jasně tu vidíme strukturu čipu, která ukazuje matici 5 x 4, čili celkem 20 procesorových jader. To ovšem ve skutečnosti nemá popírat starší informace o 56jádrové verzi, což měl být inženýrský vzorek s dlaždicemi po 5 x 3 jádrech, z nichž jedno bylo vždy deaktivováno. 
 
Zde se můžete podívat na video ukazující "rozborku" tohoto procesoru, i když bohužel ne i odloupnutí jednotlivých čipů. Nemáme tak k dispozici podrobnější pohled na prostor pod původní pozicí čipů, ale i tak se tam rýsují v substrátu zakomponované spoje EMIB.
 
 
Sapphire Rapids mají také přijít v konfiguracích, které využijí vlastní paměť HBM2, a to po čtyřech 16GB pouzdrech, což by znamenalo 4096bitovou sběrnici a velice vysokou datovou propustnost, jež může s dnešními paměťmi už snadno překročit hranici 1 TB/s. Můžeme se tak těšit na další snímky, které uniknou na web.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek