www.svethardware.cz
>
>
>

Nové technologie? Ano, prosím!

Nové technologie? Ano, prosím!
, , úvaha
Je cosi prohnilého v našem světě. Na jednu stranu se všichni těší na nové technologie a na stranu druhou jsou zde tlaky o zpoždění vývoje. Pokud se přece jen nějaká technologie objeví, tak se na ni ihned blogeři vrhnou, že je k ničemu. Co s tím?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Nové technologie? Ano, prosím!
  2. Stagnace a negace
reklama

Zlaté dvacáté století


Vzpomínáte na přelom století? Přecházeli jsme z vytáčeného připojení na ADSL a kabelové. Procesor, co jste si koupili před rokem, byl pomalý jak šnek a grafická karta zvládala jen pár objektů na obrazovce. V těchto časech se prakticky každý půlrok objevila nějaká novinka, zrychlení či velká inovace. V těchto zlatých časech jste si mohli být jistí, že za rohem na vás čeká nějaká zajímavá novinka. Přijde kamarád s úplně cool novým programem, co umí opravdu psí kusy. Dnes se vývoj trochu zpomalil a zdá se, že to většině uživatelů i novinářů vlastně vyhovuje. Často se objeví článek chrlící oheň na tablety, nový operační systém od Microsoftu nebo i na video s vysokým rozlišením 4K. Jsou však tyto články oprávněné, nebo jen drží tito blogeři status quo se středním proudem, který vlastně nové technologie ani nechce?

Vezmeme si to na příkladu právě 4K videa. Někteří říkají, že 4K video je prostě k ničemu a využijete jej hlavně v kině. Na jednu stranu mají i pravdu, ale odsuzovat tuto technologii jen proto, že se zrovna jim nelíbí, je prostě moc krátkozraké. Právě 4K rozlišení u videa může mít dalekosáhlé následky a opět nějaký ten vývoj v technologii může poskočit kupředu. Bez něj se plácáme u monitorů s FullHD rozlišením, grafické karty zvládají FullHD a dál se ani nesnaží, datové toky v paměťovém subsystému jsou již několik let prakticky nezměněny. Také procesory zvládají vše v onom "standardu". Ale pokud se prosadí, podle některých mediálně propagované a zbytečné rozlišení 4K, musí se změnit prakticky všechno v běžném domácím počítači. A není to přesně to, co chceme? No, jistě že ano! Chceme změnu, chceme navýšení výkonu počítačů.

Nedávno se mi stala taková nemilá věc. Základní deska vypověděla službu. Ranní káva mě zhořkla v puse, trochu jsem si zanadával ve stylu "sprosté slovo to ty komponenty nic nevydrží?" Po rozebrání počítače jsem zjistil, že je tedy základní deska KO. Začal jsem však vzpomínat, co je to za desku a kdy jsem jí kupoval. Došel jsem k roku 2009 a faktu, že je v ní Core i7 na 2.8 GHz. Hodil jsem očkem na okolní renderovací stanice, které jsou i jen půl roku staré a vlastně velmi podobně výkonné. Sestava byla tedy 3,5 roku stará a využívána na grafiku. Měla tedy odslouženo a do křemíkového nebe se dostala zcela právem. Co tím vším chci říci? Kde to jsme? 3,5 roku a sestavy jsou prakticky to stejné. Ano, stojí trochu méně a mají SSD, ale to je tak vše. A do toho jdou blogeři se svou svatou válkou proti všemu novému. Není tu něco špatně? No jistě!

Tito novináři či blogeři si často neuvědomují, že ovlivňují myšlení spousty lidí, a pokud to do nich budou doslova hustit dnes a denně, tak si zkrátka většina uživatelů řekne: "No, jsou to profesionálové. Tak asi mají pravdu a to 4K rozlišení je k ničemu." Těmto novinářům by mělo být hanba. Využívají současného trendu hanit vše nové. Je to podobný trend, jako když koukáte na televizi, a pokud se každých 10 minut nekdo nezmíní o "zombících", máte pocit, že není dostatečně IN. Při četní těchto článků navíc spousta lidí získá pocit, že je tato úvaha hrozně moc kontroverzní, protože haní něco, co vymyslely a snaží se protlačit ony velké společnosti, které přece nemáme rádi, že?

Celé to vede k jednomu. K naprosté nechuti přijmout jakékoli nové technologie, a to jak ze strany uživatelů, tak ze strany novinářů. Novináři se neustálým psaním o tom, jak je ta či ona technologie špatná a zbytečná vlastně sami utvrzují, že dělají správnou věc. A co je nejhorší? Právě tito na oko "kontroverzní" novináři vlastně ve výsledku pomáhají oněm velkým společnostem, protože ty mají čas si jakoukoli i drobnou inovaci pěkně rozmyslet, otestovat a hlavně nasadit v té nejvhodnější chvíli. Mají vyšší zisky, protože nemusí nasadit tolik vývojářů, nespěchají. Je to zvláštní symbióza, kde jsou všichni šťastní. Ale toto štěstí nemusí trvat věčně. Stačí, aby se rozhodla jedna nebo dvě firmy porušit tento trend nicnedělání a méně či více zariskovala. Pokud se např. rozhodne Intel vyrobit procesor čistě pro profesionální účely a naruší tím fakt, že mainstream je téměř shodný s highendem, tak může udělat velkou radost nemalé části uživatelů. Ano, dnes jsou tu procesory "E", ale opět oproti běžnému CPU nepřináší vlastně mnoho navíc. Chtělo by to větší odstup středního proudu od highendu.

Změna v myšlení lidí v posledních deseti letech je opravdu velká. Příklon ke konzumu může být však docela fatální. Za nedlouho se budeme radovat z prkotin, které nejsou pro život vůbec zásadní. Nebudou zde žádné změny a lidstvo začne degenerovat. Dost utopický výhled, ale bohužel ne nereálný.
reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek