Nové testy Doomu ve Vulkanu: až dvoutřetinový nárůst výkonu

Nové testy Doomu ve Vulkanu: až dvoutřetinový nárůst výkonu
, , aktualita
Německý server Computerbase.de se podíval na novou podporu API Vulkan ve hře Doom, která řádně zahýbala s výsledky a potěšila především majitele grafických karet AMD. Jak si tedy díky Vulkanu vedou v silné konkurenci karet GeForce?
K oblíbeným
reklama
Podívat se můžeme na výsledky testů různých grafických karet v rozlišeních Full HD, 1440p a Ultra HD a také na výkonnostní nárůst, který přineslo API Vulkan. Pro majitele grafických karet AMD je Vulkan pravé požehnání, neboť díky němu získají i více než poloviční nárůst výkonu, díky čemuž Radeony nechávají svou konkurenci daleko za sebou. Grafické karty GeForce totiž vykazují mizivý, nebo i vůbec žádný nárůst výkonu, který je ve většině případů na úrovni tolerované chyby měření. Posoudit můžete sami:

Ve srovnání bohužel chybí nejlepší GeForce současnosti, čili GTX 1080 a dle jejích známých výsledků můžeme říci, že tato karta by se nejspíše dostala do čela v nižších rozlišeních a ve 4K by jistě byla lepší než R9 Fury X jak pod OpenGL, tak pod Vulkanem. Jde ale také o dražší kartu, i když Fury X bohužel také není zrovna levná, neboť její cena se v poslední době v reakci na nástup nových karet moc nesnížila. Je tu ale také nový Radeon RX 480, který díky Vulkanu začal i se starším Radeonem R9 390 stíhat dvojici GeForce GTX 1070 a GTX 980 Ti a lze říci, že Radeony v tomto případě nabízí výrazně lepší poměr výkonu a ceny. Škoda že je Computerbase.de nepustili také do testu s rozlišením Ultra HD, i když v tom ani Fury X nepředvedla tak velký výkonnostní skok jako v nižších rozlišeních.


Nárůst výkonu karet v API Vulkan
1920 x 1080
2560 x 1440
3840 x 2160
AMD Radeon R9 390
48%
38%
-
AMD Radeon RX 480
46%
40%
-
AMD Radeon R9 Fury X
66%
52%
11%
Nvidia GeForce GTX 970
0%
-1%
-
Nvidia GeForce GTX 980 Ti
4%
0%
1%
Nvidia GeForce GTX 1070
7%
3%
1%


Z procentuálního vyjádření nárůstu výkonu (nebo i mírného poklesu v případě GTX 970) je patrné, jak moc získáme na kartách AMD zapnutím API Vulkan. Škoda jen, že na se zvyšujícím se rozlišení tento rozdíl výrazně klesá a dle Bethesdy je potřeba mít pro dosažení takových výsledků zapnuté TSSAA.

Zdroj: Computerbase.de
reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře