reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové verze Xbox Series X|S: větší kapacita SSD, absence optické mechaniky

20.9.2023, Karel Polívka, aktualita
Nové verze Xbox Series X|S: větší kapacita SSD, absence optické mechaniky
Příští rok by mohly přijít nové verze konzolí Xbox Series X a S. Výkon by měl zůstat stejný, ale kapacita SSD by měla být dvojnásobná a vylepšena bude i konektivita. Za pozornost stojí absence optické mechaniky i u verze X (jako dnes u verze S).
Ze včerejšího úniku dat Microsoftu v oblasti herního segmentu pokračujeme informacemi o plánovaných nových verzích konzolí Xbox Series X|S, k jejichž oznámení mělo dojít až na přelomu června a července 2024. Zda je teď oznámí o něco dříve, o tom můžeme pouze spekulovat.
 
- pro zvětšení klikněte - 
 
Jako první měla být uvedena na trh na konci srpna 2024 za cenu $299 nová verze Xbox Series S s kódovým označením "Ellewood". A na konci října 2024 ji měla za cenu $499 následovat nová verze Xbox Series X s kódovým označením "Brooklin". V obou případech plánované ceny nových verzí odpovídají těm současným.
 
- pro zvětšení klikněte -
 
 - pro zvětšení klikněte -
 
Změny, které by měly nové verze přinést, jsou dobře zřejmé z následujícího srovnání:
 
- pro zvětšení klikněte - 
 
Výkon by měl zůstat stejný, nicméně u obou verzí by mělo dojít ke zvýšení kapacity interního SSD na dvojnásobek (u Series S z 512 GB na 1 TB a u Series X z 1 TB na 2 TB). Ale největší změna, která může někoho zaskočit, je plánovaná absence optické mechaniky i u Series X, což ovlivní i design celé konzole, jelikož by už nemělo jít o kvádr, ale o válec.
 
Aktuální verze Xbox Series X s kódovým označením "Anaconda" optickou mechaniku totiž stále obsahuje a nemá ji pouze aktuální verze Series S s kódovým označením "Lockhart". Tento připravovaný refresh by tak měl být prvním, kdy už budou obě verze konzole Xboxu počítat pouze s digitální distribucí her (jak se označuje systém, kdy se hry instalují přímým stahováním dat přes internet).
 
Nové verze by dále měly nabízet vylepšenou konektivitu v podobě Xbox Wireless 2, Blutooth 5.2, Wi-Fi 6E, přičemž jen u Series X by měl být jeden konektor USB-A nahrazen modernějším konektorem USB-C (to mi přijde jako uživatelsky dost nepřívětivý krok, pokud USB-C u nové verze Series S opravdu nebude).
 
Pokud jde o změny v příslušenství, u obou verzí by měl být nový ovladač s označením Sebile a u Series S 50cm kabel USB-C/USB-A, zatímco u Series X 50cm kabel USB-C/USB-C. U Series X by měla být spotřeba nižší o 15 %, přičemž u obou verzí by měla být spotřeba ve Standby režimu nižší o 20 %.
 
Na závěr je ale třeba zdůraznit, že výše uvedené informace pochází z úniku dat, nikoli z oficiálních oznámení uvedených produktů, takže je třeba vše brát s rezervou.
 


Co si myslíte o tom, že obě verze už nebudou mít optickou mechaniku?
V anketě šlo hlasovat od 20.9.2023 do 20.10.2023. Počet hlasujících: 5
Je to dobré rozhodnutí, jelikož je potřeba jít s dobou!20 %
Myslím si, že je to spíše dobré rozhodnutí, které zjednoduší výrobu a sníží náklady.60 %
Nevím, nedokáži to posoudit.20 %
Myslím si, že je to spíše špatné rozhodnutí. Tohle by mělo přijít nejdříve s příští generací.0 %
Je to špatné rozhodnutí. Stále je a dlouho bude hodně lidí s pomalým připojením k internetu.0 %
reklama