www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Xbox využijí moderní SSD s kontrolery Phison

Nové Xbox využijí moderní SSD s kontrolery Phison
, , aktualita
Přicházející konzole budou mít kromě výkonnějších APU oproti stávajícím také podstatnou výhodu v tom, že nabídnou moderní SSD, jejichž přednosti by také měly dokázat využít. Xbox přitom počítá s SSD s kontrolery Phison. 
K oblíbeným
reklama
Informaci přináší server DigiTimes, dle nějž si Phison zařídil důležitou zakázku pro tento rok. Jde přitom o výrobce SSD kontrolerů, který už loni řádně zaujal tím, že jako jediný nabídl kontrolery pro SSD využívající rozhraní PCIe 4.0. Šlo přitom zatím jen o narychlo přepracované modely pro PCIe 3.0, ale bez nich by prostě nešlo využít nic jiného. Nyní ale již nastupují kontrolery vyvinuté speciálně pro PCIe 4.0, které v praxi dosáhnou propustnosti kolem 7 GB/s a je otázka, zda Xbox (či PS5) využijí takové rozhraní, nebo ještě ne. 
 
 
Jde ostatně o konzole s hardwarem od firmy AMD, která dotlačila rozhraní PCIe 4.0 do desktopového sektoru už v polovině předchozího roku, takže by jistě bylo možné, aby její nová konzolová APU toto rozhraní podporovala. Na druhou stranu je tu otázka ceny, která je v případě konzolí obecně velice napjatá a jistě i letos se bude probírat to, zda Microsoft a Sony mohou na nových modelech mít vůbec nějaké marže, nebo zda je snad dokonce ještě nedotují. 
 
A pak můžeme řešit to, zda by SSD pro PCIe 4.0 vůbec mohlo mít smysl a výhodu oproti PCIe 3.0. Nemusíme se ale moc ohlížet na rychlosti zápisu, v případě konzolí půjde především o načítání herních dat do hlavní paměti a v nejlepším případě rovnou eliminace nahrávacích obrazovek a nepříjemného čekání. S ohledem na to by se skutečně mohla velice rychlá SSD vyplatit, jenomže na tuto práci mohou stačit i pomalejší, jejichž čtení se přesto může pohybovat až na úrovni 3,5 GB/s (sekvenční) a pak bude lepší investovat spíše do kapacity. Pokud bude ovšem co, ostatně rozdíl v ceně může být zvláště pro odběratele velikosti Microsoftu a Sony zanedbatelný a PCIe 4.0 na konci tohoto roku už opravdu nebude žádná horká novinka. 
 
Kapacita je další velké téma, neboť dnes už se vývojáři nerozpakují nabízet hry zabírající i kolem 100 GB prostoru, takže ani 1TB SSD nemusí stačit. Můžeme tak počítat s omezenou kapacitou, anebo to výrobci konzolí vyřeší tak, že nabídnou možnost využít ještě interní pevný disk pro odkládání málo používaných herních dat? To jsou otázky, které jsou jednoznačně spojeny s oním prostým faktem, že konzole přicházejí na trh s cenou slušné grafické karty a to zužuje manévrovací prostor. 
 
Server Tom's Hardware sází na to, že Microsoft využije SSD s PCIe 4.0, které Phison podporoval jako první, jak už bylo uvedeno. Navíc nemusí jít o ten nejlepší kontroler z nabídky této firmy a šetřit se může také na pamětech, takže lze uvažovat o QLC NAND Flash se 4 bity na buňku. Konzole totiž nebudou moc potřebovat rychlý zápis a také se nedá předpokládat vysoké vytížení buněk, čili časté přepisování. Obojí pak může být podřízeno tomu, aby nabídly co možná nejvyšší kapacitu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek