www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Xbox využijí moderní SSD s kontrolery Phison

Nové Xbox využijí moderní SSD s kontrolery Phison
, , aktualita
Přicházející konzole budou mít kromě výkonnějších APU oproti stávajícím také podstatnou výhodu v tom, že nabídnou moderní SSD, jejichž přednosti by také měly dokázat využít. Xbox přitom počítá s SSD s kontrolery Phison. 
K oblíbeným
reklama
Informaci přináší server DigiTimes, dle nějž si Phison zařídil důležitou zakázku pro tento rok. Jde přitom o výrobce SSD kontrolerů, který už loni řádně zaujal tím, že jako jediný nabídl kontrolery pro SSD využívající rozhraní PCIe 4.0. Šlo přitom zatím jen o narychlo přepracované modely pro PCIe 3.0, ale bez nich by prostě nešlo využít nic jiného. Nyní ale již nastupují kontrolery vyvinuté speciálně pro PCIe 4.0, které v praxi dosáhnou propustnosti kolem 7 GB/s a je otázka, zda Xbox (či PS5) využijí takové rozhraní, nebo ještě ne. 
 
 
Jde ostatně o konzole s hardwarem od firmy AMD, která dotlačila rozhraní PCIe 4.0 do desktopového sektoru už v polovině předchozího roku, takže by jistě bylo možné, aby její nová konzolová APU toto rozhraní podporovala. Na druhou stranu je tu otázka ceny, která je v případě konzolí obecně velice napjatá a jistě i letos se bude probírat to, zda Microsoft a Sony mohou na nových modelech mít vůbec nějaké marže, nebo zda je snad dokonce ještě nedotují. 
 
A pak můžeme řešit to, zda by SSD pro PCIe 4.0 vůbec mohlo mít smysl a výhodu oproti PCIe 3.0. Nemusíme se ale moc ohlížet na rychlosti zápisu, v případě konzolí půjde především o načítání herních dat do hlavní paměti a v nejlepším případě rovnou eliminace nahrávacích obrazovek a nepříjemného čekání. S ohledem na to by se skutečně mohla velice rychlá SSD vyplatit, jenomže na tuto práci mohou stačit i pomalejší, jejichž čtení se přesto může pohybovat až na úrovni 3,5 GB/s (sekvenční) a pak bude lepší investovat spíše do kapacity. Pokud bude ovšem co, ostatně rozdíl v ceně může být zvláště pro odběratele velikosti Microsoftu a Sony zanedbatelný a PCIe 4.0 na konci tohoto roku už opravdu nebude žádná horká novinka. 
 
Kapacita je další velké téma, neboť dnes už se vývojáři nerozpakují nabízet hry zabírající i kolem 100 GB prostoru, takže ani 1TB SSD nemusí stačit. Můžeme tak počítat s omezenou kapacitou, anebo to výrobci konzolí vyřeší tak, že nabídnou možnost využít ještě interní pevný disk pro odkládání málo používaných herních dat? To jsou otázky, které jsou jednoznačně spojeny s oním prostým faktem, že konzole přicházejí na trh s cenou slušné grafické karty a to zužuje manévrovací prostor. 
 
Server Tom's Hardware sází na to, že Microsoft využije SSD s PCIe 4.0, které Phison podporoval jako první, jak už bylo uvedeno. Navíc nemusí jít o ten nejlepší kontroler z nabídky této firmy a šetřit se může také na pamětech, takže lze uvažovat o QLC NAND Flash se 4 bity na buňku. Konzole totiž nebudou moc potřebovat rychlý zápis a také se nedá předpokládat vysoké vytížení buněk, čili časté přepisování. Obojí pak může být podřízeno tomu, aby nabídly co možná nejvyšší kapacitu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru 800gb/s Ethernet je tu, míří do HPC sektoru
Zatímco ve světě osobních počítačů můžeme řešit to, kdy se už konečně posuneme ze standardu 1Gb/s Ethernetu alespoň na 2,5 Gb/s, servery již mají k dispozici standard 800GBASE-R slibující propustnost 800 Gb/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 4000 už v září? AMD Ryzen 4000 už v září?
Od zdrojů serveru Digitimes pochází informace o tom, že by se procesory AMD na platformě Vermeer, čili již 4. generace desktopových procesorů Ryzen, měly dostat na trh již v září. Co konkrétního se uvádí?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění
Bohatí lidé se často účastní filantropických projektů a v případě boje proti COVID-19 nyní hraje prim Jack Dorsey, který je CEO Twitteru. Ten se totiž rozhodl věnovat celou miliardu dolarů, což je skoro třetina jeho jmění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář