reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový přenosný rekordér/přehrávač MP3 staví na technologii Motorola DigitalDNA

3.7.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Nový přenosný rekordér/přehrávač MP3 staví na technologii Motorola DigitalDNA

První rozšiřitelný přenosný přehrávač na světě má jméno SOUNTAINER®


Montreux, Švýcarsko – 27. června 2000 – Motorola a DIALOG4 uvádějí na trh první rozšiřitelný přenosný digitální rekordér/přehrávač audia pro internetový věk, SOUNTAINER. Název výrobku vznikl z anglických slov “sound” – zvuk a “entertainment” – zábava. Zařízení se pyšní plně programovatelnou a na softwaru založenou architekturou a může být kdykoli prostřednictvím Internetu aktualizován, aby mohl zpracovávat nové digitální zvukové formáty, tedy nejen dnes používaný formát MP3.

Vynikající vlastnosti nového SOUNTAINERu jsou založeny na technologii DigitalDNA™ společnosti Motorola (NYSE: MOT), která je uplatněna v digitálním signálovém procesoru řady Symphony®. Otevřená architektura SOUNTAINERu zajistí spotřebitelům dlouhou životnost výrobku a obrovskou flexibilitu v nahrávání a přehrávání v různých zvukových formátech.

sountainer


SOUNTAINER®-Inside

SOUNTAINER bude uveden na trh v druhé polovině roku 2000. Nejprve bude nabízen s kódováním a přehráváním ve formátu MP3, ale pozdější verze mohou být rozšířeny
o doslova jakoukoli zvukovou technologii, která bude v budoucnu dostupná včetně MP4/AAC, 3D-sound-virtualization (uměle vytvořený prostorový zvuk), nastavení ekvalizátorů zvuku, softwaru kompatibilního s SDMI a dalších formátů. DIALOG4 pracuje na výkonné softwarové knihovně určené pro různé aplikace, která má naplnit požadavky dnešní i zítřejší mobilní společnosti.

SOUNTAINER může sloužit k různým účelům, jmenujme např. funkci stereo záznamníku pro konverzi hudebních CD do souborů formátu MP3 v reálném čase bez užití osobního počítače (k dispozici je linkový vstup), “živého” stereo rekordéru (k dispozici je vstup stereo MIC), diktafonu s přístupem na síť prostřednictvím univerzální sériové sběrnice USB, přehrávače souborů ve formátu MP3, zvukového procesoru pro přeměnu stereo signálu na virtuální prostorový zvuk k akčním hrám a externího zvukového zařízení pro hifi věž.

Společnost DIALOG4 nabízí technologii SOUNTAINER včetně podpory MMC také pro průmyslové použití. Tento modul je velmi malý a lze ho použít v takových zařízeních, jako jsou osobní digitální asistenti, mobilní telefony třetí generace, stolní osobní počítače nebo přenosná zvuková zařízení. DIALOG4 zažádal o celosvětové patentování této jedinečné technologie a nabízí modul SOUNTAINERInside a modul pro majitele licence pro hardwarovou integraci.

Ken Obuszewski, ředitel provozu zvukových řešení společnosti Motorola, řekl: “24-bitové digitální signálové procesory řady Symphony společnosti Motorola s nízkým výkonem jsou ideálním řešením pro přenosná zvuková zařízení. 24-bitová přesnost představuje optimální délku dat pro zvukové aplikace – dekódování zvuku ve formátu MP3 lze provést s výpočetním výkonem nižším než 25 MIPS (miliónů instrukcí za sekundu) a zakódování do formátu MP3 s výkonem nižším než 100 MIPS, zatímco konkurenční 16-bitové digitální signálové procesory potřebují více než dvojnásobný počet MIPS – a jádro digitálního signálového procesoru 56300 bylo od začátku koncipováno jako nízkovýkonové.”

“Doporučená maloobchodní cena SOUNTAINERu bude mnohem nižší než 200 USD, přičemž aktualizace softwaru a příslušenství budou dostupné prostřednictvím Internetu,” řekl Berthold Burkhardsmaier, generální ředitel společnosti DIALOG4. “Po pečlivém zvážení nabídky digitálních signálových procesorů na trhu z hlediska velikosti, spotřeby energie a ceny jsme dospěli k závěru, že digitální signálový procesor DSP56362 společnosti Motorola je tou nejflexibilnější a nejvýkonnější platformou, která je v současnosti k dispozici. Jsme velmi potěšeni, že můžeme spolupracovat se společností Motorola, abychom zvukovému procesoru SOUNTAINER zajistili vysoce kvalitní kódování a dekódování formátu MP3. Obchodní model společnosti DIALOG4 využívá síly Internetu a navíc dodá nový impuls vývoji v oblasti přenosných zvukových zařízení. SOUNTAINER představuje milník v historii přenosných zvukových jednotek. Tento v současné době nejlepší výrobek svého druhu se brzy stane synonymem pro moderní zvukovou mobilitu.”

SOUNTAINER má dlouhou dobu přehrávání – vyšší než osm hodin – a rovněž dlouhou dobu nahrávání – více než 4 hodiny. To vše díky miniaturnímu napájecímu zdroji, který tvoří dvě tužkové baterie. SOUNTAINER se dodává v lehkém plastovém pouzdru ABS se zabudovaným mikrofonem, linkovými vstupy, zabudovaným výstupem na sluchátka a linkovými výstupy. Obsahuje také rozhraní univerzální sériové sběrnice USB pro připojení k počítači, přestože zabudovaný kodér do formátu MP3 zajišťuje uživatelům maximální pohodlí tím, že umožňuje nahrávání přímo z hifi věže nebo přes mikrofon bez nutnosti připojení k počítači.

Digitální signálový procesor DSP56362 se v současné době využívá v řadě spotřebitelských zvukových zařízeních, jako jsou např. audio/video přijímače, DVD přehrávače, digitální televizory a automobilové vybavení. Motorola poskytuje komplexní hardwarové a softwarové zvukové řešení v jediném čipu, který je navržen tak, aby umožňoval jak vícekanálové dekódování Dolby Digital a jiné zvukové technologie, tak i řadu dokončovacích fází zpracování zvuku. Jelikož se jedná o programovatelnou architekturu, podporuje signálový procesor DSP56362 také MLP™, AAC, AC-3™, DTS™ a jiné dekódovací algoritmy. Zároveň obsahuje různé kodéry, např. spotřebitelský kodér Dolby Digital.


Tisková zpráva
reklama