reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nový snímek Sloupů stvoření vyfocen Webbovým teleskopem

, , aktualita
Nový snímek Sloupů stvoření vyfocen Webbovým teleskopem
Před 27 a 8 lety vyfotil Hubbleův vesmírný teleskop působivé snímky Sloupů stvoření v Orlí mlhovině. Nyní se o totéž pokusil Webbův teleskop. Ten díky mnohem lepšímu fotoaparátu poskytl snímek v dříve nedostupných detailech.
Nový snímek Sloupů stvoření vyfocen Webbovým teleskopem
V roce 1995 a 2014 se Hubbleův vesmírný teleskop postaral o snímek Sloupů stvoření (Pilířů stvoření) v Orlí mlhovině. Ta je zhruba 6500 světelných let daleko a sloupce, které lze vidět na snímku, mají velikost asi okolo 5 světelných let. Skládající se z mezihvězdného prachu a plynu, přičemž jsou částečně průhledné pro infračervené světlo. A zde právě přichází ke slovu infračervená kamera NIRCam (Near-Infrared Camera) nového Webbova teleskopu, který se nám postaral už o několik působivých snímků, nedávno to byla např. mlhovina Tarantule.
 
Sloupy stvoření
klikněte pro zvětšení (webe na esawebb.com)
 
Nejzajímavější na snímku je asi to, že se zde díváme na tvorbu hvězd v "přímém přenosu" (zpožděném oněch pár tisíc let). Vidíme zde velmi mladé hvězdy, které mohou mít jen několik set tisíc let a také to, jak se tvoří hvězdy nové. Předpokládá se, že právě takové snímky nám pomohou ještě lépe pochopit, jak takové hvězdy vlastně v průběhu času vznikají. Na snímek se můžete podívat v plném rozlišení 123 MPx.
 
Snímek z Hubblea a Webba
srovnání snímků z Hubbleova a Webbova teleskopu (klikněte pro zvětšení, vede na esawebb.com)
 


reklama
reklama
reklama