Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový USB konektor: už nezáleží na orientaci

4.12.2013, Jan Vítek, aktualita
Nový USB konektor: už nezáleží na orientaci
Společně se specifikacemi USB 3.1 se na nás chystají i kompletně nové konektory, jež nebudou zpětně kompatibilní s těmi, co používáme dnes. Přinesou ale jednu novinku, již se nebudeme muset o orientaci jejich zapojení, což dokáže ušetřit čas a nervy.
Dnešní USB konektory jsou známé tím, že se musíme před zapojením kabelu či zařízení nejdříve podívat, jak je daný konektor orientovaný. Často tak činíme systémem pokus-omyl a není výjimkou, že dané zařízení otočíme i vícekrát, ač to poněkud odporuje logice.

Nyní si na nás USB 3.0 Promoter Group chystá nové specifikace USB 3.1, v jejichž rámci se představí také nové konektory, jež budeme už moci zapojit v libovolné orientaci, čili rychle a snadno. To ostatně již dokázal aplikovat Apple u svého rozhraní Lightning, jak můžete vidět na vrchní fotografii.

Je samozřejmé, že takové konektory nebudou moci být zpětně kompatibilní s předchozími kabely (a naopak), ovšem když se podíváme na hybrid v podobě micro USB 3.0 využitý v telefonu Samsung, pak to musíme spíše ocenit. Zatím není známa podoba nových konektorů, ale je už jasné, že budou velké asi jako dnešní USB 2.0 Micro-B. A co dalšího nabídnou?

Konkrétně jde o specifikace USB Type-C slibující zcela nový design a také škálovatelné napájení, čili možnost snášet vyšší proudovou zátěž pro nabíjení a napájení energeticky náročných zařízení. Škálovatelný má být také výkon, aby se s příchodem další verze USB nemusely hned měnit a zajistila se zpětná kompatiblita.

Typ C byl prostě vyroben tak, aby smetl všechny předchozí typy konektorů a kabelů USB a přinesl jeden univerzální typ. Logicky se bude tedy používat také u desktopů, čili by měl být zároveň malý i robustní. A nakonec nesmíme zapomenout také na to, že specifikace USB 3.1 zajistí propustnost až 10 Gb/s, ale o tom se ví již delší dobu.

Zdroj: Hexus.net