www.svethardware.cz
>
>

Nový USB konektor: už nezáleží na orientaci

Nový USB konektor: už nezáleží na orientaci
, , aktualita
Společně se specifikacemi USB 3.1 se na nás chystají i kompletně nové konektory, jež nebudou zpětně kompatibilní s těmi, co používáme dnes. Přinesou ale jednu novinku, již se nebudeme muset o orientaci jejich zapojení, což dokáže ušetřit čas a nervy.
K oblíbeným
reklama
Dnešní USB konektory jsou známé tím, že se musíme před zapojením kabelu či zařízení nejdříve podívat, jak je daný konektor orientovaný. Často tak činíme systémem pokus-omyl a není výjimkou, že dané zařízení otočíme i vícekrát, ač to poněkud odporuje logice.

Nyní si na nás USB 3.0 Promoter Group chystá nové specifikace USB 3.1, v jejichž rámci se představí také nové konektory, jež budeme už moci zapojit v libovolné orientaci, čili rychle a snadno. To ostatně již dokázal aplikovat Apple u svého rozhraní Lightning, jak můžete vidět na vrchní fotografii.

Je samozřejmé, že takové konektory nebudou moci být zpětně kompatibilní s předchozími kabely (a naopak), ovšem když se podíváme na hybrid v podobě micro USB 3.0 využitý v telefonu Samsung, pak to musíme spíše ocenit. Zatím není známa podoba nových konektorů, ale je už jasné, že budou velké asi jako dnešní USB 2.0 Micro-B. A co dalšího nabídnou?

Konkrétně jde o specifikace USB Type-C slibující zcela nový design a také škálovatelné napájení, čili možnost snášet vyšší proudovou zátěž pro nabíjení a napájení energeticky náročných zařízení. Škálovatelný má být také výkon, aby se s příchodem další verze USB nemusely hned měnit a zajistila se zpětná kompatiblita.

Typ C byl prostě vyroben tak, aby smetl všechny předchozí typy konektorů a kabelů USB a přinesl jeden univerzální typ. Logicky se bude tedy používat také u desktopů, čili by měl být zároveň malý i robustní. A nakonec nesmíme zapomenout také na to, že specifikace USB 3.1 zajistí propustnost až 10 Gb/s, ale o tom se ví již delší dobu.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů