reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový výrobce osobních počítačů vstupuje na český trh

29.9.2003, Štěpán Mrázek, článek
Nový výrobce osobních počítačů vstupuje na český trh
Fox Computers s.r.o. byla až do včerejška neznámou firmou. Na včerejší tiskové konferenci AMD k uvedení procesorů Athlon 64 a Athlon 64 FX však byla prezentována jako "launch partner" AMD. Na naše otázky odpovídal ředitel společnosti, pan Michal Konvalina.
Q1: Můžete se našim čtenářům na úvod představit?
A1: Jmenuji se Michal Konvalina a spolu se svými společníky (pánové Tomáš Blaška a Tomáš Kučera) jsem spolumajitel nové počítačové firmy FOX COMPUTERS s.r.o.

Poznámka redakce: Pan Tomáš Kučera dříve působil na pozici obchodního ředitele společnosti CHI Peripherals s.r.o.


Obr. 1 - Michal Konvalina, FOX Computers s.r.o., ředitel
klikněte pro zvětšení

Q2: Naši čtenáři vás osobně však budou znát spíše ve spojení s projektem osobních počítačů LYNX společnosti LEVI International a.s., který jste až do konce loňského roku řídil. Co vás vedlo k odchodu od předního českého distributora a založení vlastní společnosti?
A2: Hlavní motivací odchodu v prosinci loňského roku byla únava. Protože jsem začal podnikat v oblasti IT v roce 1990 a zažil na vlastní kůži prudké vzestupy a pády, změny kamarádů v manažery a stále se zvyšující tlak, měl jsem pocit, že v této branži už nic víc nového poznat nemohu. Stál jsem u zrodu projektů počítačů LEO (začátky v roce 1996, kdy jsem řídil českou pobočku F.I.C., tehdy ještě v Brně) a LYNX (po odchodu z fy LIBRA Electronics s.r.o. jsme založili s mým přítelem Tomášem Blaškou firmu LEVI Computers, bohužel její samostatnost neměla dlouhé trvání a po 3 měsících jsem se stali součástí LEVI International a.s.) V LEVI Int. vše probíhalo velice dobře, úspěšně jsme rozjeli výrobu, prošli certifikací ISO 9001:2000, vybudovali prodejní síť LYNX partnerů. Bohužel až příliš pozdě jsem pochopil, že nejsem typem člověka, který může pracovat v manažersky řízené firmě a v deziluzi jsem volil odchod. Během jara 2003 jsem pocítil chuť zkusit něco nového. Odpočinul jsem si a znovu našel motivaci.

Q3: Hlavní zaměření společnosti FOX Computers s.r.o. bude opět na výrobu osobních počítačů. Proč zrovna osobní počítače, když je v České republice vyrábí tolik subjektů?
A3: Ano, na trhu je mnoho hráčů, kteří se snaží získat zákazníka. Každý má své osobité metody, své cílové skupinu a formy marketingové komunikace. Přesto jsme našli i my svou tržní niku a chceme nabídnout naše počítače této cílové skupině.

Hlavní motivací nás zakladatelů k založení firmy FOX COMPUTERS byla touha nabídnout našim zákazníkům počítač, který bychom si koupili i my.

Poznámka redakce: Jeden počítač od společnosti FOX Computers s.r.o. naleznete v recenzi procesorů Athlon 64 a Athlon 64 FX.

Q4: Čím chcete konkurovat společnostem, které v České republice počítače již léta vyrábí a prodávají? Např. 100MEGA DISTRIBUTION, Abacus, Autocont, Libra, LEVI či ProCA a mnoho dalších.
A4: Naší předností bude jednoznačně kvalita, originalita provedení, osobitý přístup k partnerům a také prodejní strategie včetně komunikace. To takhle napsané působí jako věta z marketingového bedekeru, ale jediným důkazem může být naše činnost.

Máme určitě špičkový tým, na každém postu v firmě je osobnost, která je výjimečná a přesně se hodí do naší strategie. Chceme oslovit počítačové nadšence, studenty, hráče, fajnšmekry. Jsme malá firma a proto i flexibilní. Máme nadšení, které už z některých konkurentů vyprchalo. Samozřejmě, že uděláme spoustu chyb, ale věříme, že zákazník pozná, že to nebylo úmyslně a ocení snahu o nápravu.

Q5: Neobáváte se toho, že FOX Computers je úplně nová firma, jejíž jméno zákazníkům nic neřekne a proto může být zdrojem určité nedůvěry?
A5: Jsme nová začínající firma a je jasné, že naše známost je zatím nízká. Ale po prvních testech našich počítačů je už patrné, že zavál svěží vítr. Navíc firma sice nová je, ale náš tým je opravdu zkušený a víme, co nás čeká. Myslím si, že lidé mají rádi změnu a hlavně ti uživatelé, kteří jsou nespokojeni se svými dodavateli, určitě budou chtít zkusit něco nového. Jsme střízliví v odhadech, jsme trpěliví a sebevědomí, náš čas přichází a s ním i známost a úspěch.

Q6: V poslední době je možné pozorovat trend prodeje osobních počítačů v hypermarketech. Hodláte zde také nabízet počítače značky Fox?
A6: To je jedna z věcí, kterou nechceme a nebudeme podporovat. Prodej v super/hypermarketech a diskontech je urážkou uživatelů a nožem do zad dealerům všech značek. Neosobní přístup, nevyladěné sestavy, podražené akční ceny. Komunikace na úrovni ceny a popisu sestavy. To je cesta do pekla. To není naše cesta.

Q7: Budou vaše počítače striktně svázány se jménem AMD nebo budete osazovat i intelovské procesory ?
A7: To je velmi dobrá otázka. O tom, že s kolegy chystáme tento projekt, věděly obě procesorové firmy. AMD nezaváhalo a podle všech recenzí, které se na naše počítače objevují, udělalo dobře. Proto jsme launch partnerem a jediným výrobcem, který měl k dispozici AMD Athlon 64 FX, protože počítače prostě umíme. Umíme lépe! Za tyhle slova po mě určitě vystartují konkurenti pod různými "nicky" a dají mi to sežrat. Intel chce nabízet špičkové mašiny jistě také, ale jeho strategii upřímně řečeno nechápu. Místo soustředění se na produkt a jeho podporu se více zabývá svou konkurencí. To je myslím velká škoda, protože trh je velký a zákazník si může vybrat podle potřeby. Jinými slovy, Intel budeme nabízet, na oficiální podporu teprve čekáme.

Q8: Výroba počítačů z kategorie, o které uvažujete, je úzce svázána s požadavky na kvalitu. Plánujete v nejbližší době implementovat některý ze standardů řízení kvality, např. ISO9000 ?
A8: Samotná norma ještě není zárukou kvality počítače, to je asi každému jasné. Protože však už máme zahraniční zájemce o řadu počítačů FOX 4-D resp. FOX FX - 51, přistoupíme k certifikaci ještě letos.

Q9: Stojí za společností FOX Computers s.r.o. a jejím financováním opět nějaký "Velký bratr" nebo se jedná pouze o aktivitu Vás a Vašich společníků?
A9: Nestojí a nebude stát. Není problém sehnat investora, který financuje rozjezd a má sortiment, na kterém můžete velmi rychle vyrůst. Ale toto jsem už zažil, když jsem prodal svůj podíl do AAC (naivně) nebo LEVI. Chceme být malou firmou, bez stresů a zbytečných porad a byrokracie, chceme se prací bavit. Já jsem možná důvěřivý, ale nebudu dělat stejnou chybu potřetí. Takže pokud bude FOX COMPUTERS s.r.o. mít v budoucnu nějaké další spolumajitele, tak jedině z řad kolegů ve firmě pracujících. Malá firma to sice nemá jednoduché při jednání s bankami, ale svoji znovu nabytou svobodu za mrzký peníz nevyměním. Naše vztahy ve firmě jsou založeny na důvěře a jsou přátelské. To považuji za důležitější, než obraty a honosná sídla.

Q10: Rychlost servisu je v poslední době - zvláště pro firemní zákazníky - extrémně důležitá. Jakým způsobem jej při plánovaném celostátním záběru budete řešit ?
A10: Základem servisní sítě jsou naši partneři, kteří jsou nám milí a mají stejnou životní filozofii. Za celou dobu svého fungování v IT jsem jich poznal hodně a oni budou základem kvalitní servisní sítě. Část Čech (západ, východ, Vysočina) a jižní Moravy je již pokrytá.

Q11: Model který navrhujete (žádní distributoři, žádní další prodejci) ve stylu firmy Dell je na malou Českou republiku hodně odvážný. Z čeho jste vycházeli při kalkulaci jeho životaschopnosti ?
A11: Ten model je pro nás šitý jako na míru. Infrastruktura (internet, e-bankovnictví, dopravní služby) již odpovídá tomu způsobu prodeje. Víc nechci prozradit, uživatelé to poznají a konkurenci nebudu probouzet.

Q12: Chcete něco vzkázat našim čtenářům?
A12: FOX COMPUTERS je na začátku své dráhy. Již nyní mohu všechny čtenáře ubezpečit, že chystáme další překvapení.

za Svět hardware se ptal
Štěpán Mrázek
reklama