www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces
, , aktualita
Dle zpravodajských serverů připravuje společnost TSMC spuštění pilotního provozu své 10nm výrobní linky již na tento měsíc. Stane se tak na severu Tchaj-wanu a TSMC doufá, že tím zaujme především své tradiční partnery, NVIDII nevyjímaje.
K oblíbeným
reklama
Pilotní výrobní linka produkující 10nm čipy bude tedy spuštěna v tchaj-wanském Hsinchu, kde se využívají klasické 300mm wafery. Jde o výrobní technologii FinFET a TSMC doufá, že díky ní vzbudí vlnu zájmu od řady firem. Vyrábět by tak mohla třeba čipy A10 pro společnost Apple, ale v tomto případě bude muset konkurovat samotnému Samsungu, který má již několik měsíců připraven 14nm výrobní proces pro mobilní čipy.
jeden z prvních modulů s GPU řady Pascal a paměťmi HBM2


NVIDIA ale již oznámila, že zůstává u TSMC, který bude tedy i dosavad jejím hlavním partnerem pro výrobu čipů. Využije tedy 16nm i chystaný 10nm výrobní proces FinFET. Potvrdil to samotný Jen-Hsun Huang, CEO NVIDIE, dle nějž může jeho firma dnes využít 20nm proces TSMC, chystá se 16nm a rozhodně se počítá s tím, že bude využit i 10nm a případné další.

Huang ale také připomněl, že pokročilejší výrobní procesy nejsou jedinou cestou, jak vyrobit lepší GPU. To ale snad ani nemusí zdůrazňovat, však to dobře ukázala již generace NVIDIA Maxwell a brzy také čipy AMD Fiji. Uvedl také, že jeho firma stále sleduje, co mohou nabídnout jiné firmy s výrobními kapacitami, ovšem zdůraznil, že TSMC je stále hlavním partnerem.

Je tedy více než pravděpodobné, že TSMC bude pro NVIDII vyrábět i čipy Pascal včetně velkého GP100. Ten by měl nejdříve přijít společně s paměťmi HBM2 (max. 32 GB) na trh s profesionálními kartami následovaný GP104 pro herní grafické karty (max. 16 GB HBM2). Očekává se, že právě herní čipy Pascall budou využívat až kolem 5000 až 6000 CUDA jader, to tedy v případě, že budou vyráběny 16nm procesem, což je nejvíce pravděpodobné. Můžeme tedy očekávat 50 až 80% nárůst výkonu oproti Maxwellu. Ovšem to jsou všechno jen pouhé odhady a dohady.

Zdroj: taiwantrade.com.tw
reklama
Nejnovější články
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek