www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces

NVIDIA bude věrná TSMC, to připravuje 10nm proces
, , aktualita
Dle zpravodajských serverů připravuje společnost TSMC spuštění pilotního provozu své 10nm výrobní linky již na tento měsíc. Stane se tak na severu Tchaj-wanu a TSMC doufá, že tím zaujme především své tradiční partnery, NVIDII nevyjímaje.
K oblíbeným
reklama
Pilotní výrobní linka produkující 10nm čipy bude tedy spuštěna v tchaj-wanském Hsinchu, kde se využívají klasické 300mm wafery. Jde o výrobní technologii FinFET a TSMC doufá, že díky ní vzbudí vlnu zájmu od řady firem. Vyrábět by tak mohla třeba čipy A10 pro společnost Apple, ale v tomto případě bude muset konkurovat samotnému Samsungu, který má již několik měsíců připraven 14nm výrobní proces pro mobilní čipy.
jeden z prvních modulů s GPU řady Pascal a paměťmi HBM2


NVIDIA ale již oznámila, že zůstává u TSMC, který bude tedy i dosavad jejím hlavním partnerem pro výrobu čipů. Využije tedy 16nm i chystaný 10nm výrobní proces FinFET. Potvrdil to samotný Jen-Hsun Huang, CEO NVIDIE, dle nějž může jeho firma dnes využít 20nm proces TSMC, chystá se 16nm a rozhodně se počítá s tím, že bude využit i 10nm a případné další.

Huang ale také připomněl, že pokročilejší výrobní procesy nejsou jedinou cestou, jak vyrobit lepší GPU. To ale snad ani nemusí zdůrazňovat, však to dobře ukázala již generace NVIDIA Maxwell a brzy také čipy AMD Fiji. Uvedl také, že jeho firma stále sleduje, co mohou nabídnout jiné firmy s výrobními kapacitami, ovšem zdůraznil, že TSMC je stále hlavním partnerem.

Je tedy více než pravděpodobné, že TSMC bude pro NVIDII vyrábět i čipy Pascal včetně velkého GP100. Ten by měl nejdříve přijít společně s paměťmi HBM2 (max. 32 GB) na trh s profesionálními kartami následovaný GP104 pro herní grafické karty (max. 16 GB HBM2). Očekává se, že právě herní čipy Pascall budou využívat až kolem 5000 až 6000 CUDA jader, to tedy v případě, že budou vyráběny 16nm procesem, což je nejvíce pravděpodobné. Můžeme tedy očekávat 50 až 80% nárůst výkonu oproti Maxwellu. Ovšem to jsou všechno jen pouhé odhady a dohady.

Zdroj: taiwantrade.com.tw
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů