www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA Lovelace nemá být pro chudé: výkonná, ale drahá?

NVIDIA Lovelace nemá být pro chudé: výkonná, ale drahá?
, , aktualita
Díky pandemii a těžařům se NVIDIA mohla opět přesvědčit, že lidé jsou ochotni kupovat i předražené grafické karty, a tak se nyní můžeme vcelku důvodně obávat, zda doby relativně cenově dostupného herního hardwaru nejsou už pryč. 
K oblíbeným
reklama
Začíná být zřejmé, že si ještě dlouhou dobu běžně nekoupíme novou grafickou kartu za doporučenou cenu. Sám Jensen Huang z NVIDIE nedávno uvedl, že nedostatek na trhu bude trvat dál, a zasáhne větší část příštího roku, což je předpoklad, který rozhodně nezastává sám a jde spíše o konsenzus .
 
 
NVIDIA by přitom měla už přibližně za rok představit novou generaci (Ada) Lovelace, což jednoduše znamená, že stav výrazně převládající poptávky nad nabídkou poznamená prakticky celou éru generace Ampere a v tomto klimatu tak má nastoupit nová generace, jež má být mnohem výkonnější než ta dnešní. Lze počítat s tím, že NVIDIA nabídne ceny srovnatelné s doporučenými částkami dnešních Amper? 
 
 
Nejen dle informací, které předložil leaker Greymon55 (via HardwareTimes), máme počítat s obrovským nárůstem výkonu, a to zhruba i na dvojnásobek dnešních RTX 3090. Chystané čipy AD102 totiž mají mít až 144 SM v celkem 12 GPC, což by na stejných taktech samo o sobě představovalo zvýšení hrubého výkonu o 71 % na 66 TFLOPS. Zbytek pak mohou dodat právě vyšší takty dosažené i díky procesu TSMC N5 a změny v architektuře. 
 
To ale bude také něco stát, a sice jednak více energie, přičemž od známých leakerů chodí zprávy, že máme počítat dokonce s až 500W výdejem tepla, což už vyvolává řadu otázek a pochybností. Provozovat půlkilowattové topné těleso už není jen tak a je zřejmé, že výsledná grafická karta by musela být obrovská, pokud by měla spoléhat na vzduchové chlazení, přičemž už karty dnešní generace bývají tak velké, že může být problém je nacpat i do větších skříní. Už ze spotřeby tak na nás kouká strašák luxusního zboží, které nebude jen tak pro někoho. 
 
Není také divu, že se objevují už i odhady cen, jako jsou následující částky od Graphically Challenged.
  • RTX 4090 - $2,999
  • RTX 4080 Ti - $1,999 (late release)
  • RTX 4080 - $1,199
  • RTX 4070 - $799
  • RTX 4060 Ti - $499
  • RTX 4060 - $399
  • RTX 4050 Ti - $329
  • RTX 4050 - $279
Čili "lidový" či herní hi-end v podobě RTX 4080 by podražil oproti předchůdci o 500 dolarů na 1200 a cena skutečného hi-endu by se mohla rovnou zdvojnásobit. A právě vzhledem k okolnostem, čili k očekávanému zvýšení výkonu v kombinaci s nedostatkem a ochotou lidí kupovat i předražené karty lze říci, že NVIDIA by skutečně mohla tolik žádat a nejhorší na tom je, že ani pak by se nedal očekávat prodej karet za skutečně doporučené ceny. Ale uvidíme, jak to dopadne. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů