reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA oficiálně představuje GeForce GTX 680 "Kepler"

22.3.2012, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA oficiálně představuje GeForce GTX 680 "Kepler"
Společnost NVIDIA dnes konečně oficiálně představila nové grafické karty GeForce GTX 680 "Kepler", o nichž se v poslední době objevovalo stále více zpráv. Dočkáme se tak nové výkonné grafické karty založené na GPU s označením GK104, které...
Společnost NVIDIA dnes konečně oficiálně představila nové grafické karty GeForce GTX 680 "Kepler", o nichž se v poslední době objevovalo stále více zpráv. Dočkáme se tak nové výkonné grafické karty založené na GPU s označením GK104, které je vyráběno 28nm procesem v továrnách TSMC. Potvrzují se tak předpoklady ze začátku tohoto měsíce.

Nové GPU obsahuje vysoký počet 1536 CUDA jader, což je třikrát více v porovnání s GeForce GTX 580 a k tomu 2 GB paměti GDDR5 připojených přes 256bitové rozhraní. Jádro je taktováno na 1006 MHz, přičemž se dokáže případně mírně přetaktovat na 1056 MHz a paměti pracují na 1502 MHz (tedy 6 GHz efektivně) s propustností 192 GB/s a to slibuje velmi vysoký výkon.

Takt jádra bude mít na starost nová technologie GPU Boost, která bere v potaz parametry jako zátěž, napětí, teploty a sama pak určí výsledný takt jádra, aby GPU nabídlo co nejlepší poměr výkonu a spotřeby. Pak tu je také Adaptive V-Sync, jež má vylepšit plynulost u her, jejichž framerate bude nižší než obnovovací frekvence monitoru, což by mělo zabránit zobrazování neúplných snímků.

Novinkou je také nový algoritmus pro anti-aliasing - TXAA, který má při akceptovatelné náročnosti na výkon poskytnout velmi dobré vyhlazování hran. Celková spotřeba čip GK104 přitom je maximálně 195 W a to není zrovna krvavý nárok.

Cena nové NVIDIA GeForce GTX 680 je 500 USD, přičemž své modely začali již představovat první výrobci, jako například firma Gigabyte, MSI, Asus nebo ZOTAC, věrný to partner firmy NVIDIA. Další jistě budou následovat, stejně jako po každém oficiálním představení nových grafických karet. V tomto případě si všichni zatím přichystali jen variaci na referenční model.

Zdroj: techPowerUp, TZ MSI, ZOTAC, Asus, Gigabyte
reklama