NVIDIA Orin: spojení GPU nové generace a ARM Hercules

NVIDIA Orin: spojení GPU nové generace a ARM Hercules
, , aktualita
NVIDIA se pochlubila novými SoC zvanými Orin, která v sobě kombinují dvě zajímavé novinky. Jednak to jsou procesorová jádra ARM zvaná Hercules a pak je to GPU architektura nové generace.  
K oblíbeným
reklama
SoC NVIDIA Orin dle popisu z úvodního textu možná působí jako další menší a úsporný čip, ovšem z omylu nás ihned vyvede informace o tom, že se skládá ze 17 miliard tranzistorů. Jde tak o čip srovnatelný s moderními GPU v kartách GeForce RTX 2080 Ti, do jejichž 18,6 miliard tranzistorů už moc nechybí. Jedná se ale o SoC určené pro autonomní řízení, což je zřejmé už z uvedeného celkového označení platformy Drive AGX Orin. NVIDIA tak zde navazuje na svá SoC Xavier, oproti nimž je Orin s výkonem 200 TOPS asi 7x rychlejší. 
 
 
Čipy Orin se tak stanou základní součástí platformy NVIDIA Drive AGX, která je určena pro autonomní řízení vozů i robotických zařízení. NVIDIA uvádí, že na základě svých interních testů může Drive AGX Orin dostat autonomní řízení až na konečnou, čili pátou úroveň. To znamená, že výsledné vozy či jiná pojízdná zařízení by si měly samy poradit v jakékoliv situaci, která může na cestách nastat. Nicméně to nezávisí pouze na výkonu hardwaru či vyspělosti softwaru, ale i na tom, jaká čidla slouží pro zisk zpracovávaných dat a jak dobře a spolehlivě mohou pracovat (kamery, radar, lidar, atd.). 
 
 
Od NVIDIE se také dozvídáme, že z celkových 17 miliard tranzistorů se skládá celkem 12 jader ARM64 zvaných Hercules, přičemž o GPU části se toho bohužel moc nedozvíme. Vedle toho tomuto SoC postačí na dnešek nijak neoslnivých 200 GB/s paměťové propustnosti. Pro programování se bude využívat platforma CUDA a API či knihovny TensorRT a také se dozvídáme, že Orin splňuje bezpečnostní standardy jako ISO 26262 ASIL-D. 
 
SoC Orin ovšem ještě zdaleka není připraveno pro trh, na nějž se má dostat až v roce 2022, ovšem to už v rámci automobilových modelů pro daný rok. Pak ani není divu, že nám NVIDIA neprozradila vůbec nic o použitém GPU. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek