
NVIDIA se také rozhodla promluvit o některých klíčových technologiích, které karty s GPU Pascal využijí. Jsou celkem čtyři:
- 3D Memory: již nyní známá technologie vrstvení paměťových čipů na sebe. Výsledné paměti mohou být umístěny na stejném pouzdru jako GPU, což umožní navýšení datové propustnosti i kapacity a vytváření menších karet pro malé a mobilní počítače či jiná zařízení. Výhodou má být také až čtyřnásobně vyšší energetická efektivita.
- Unified Memory: společná, unifikovaná operační paměť, k jejímž datům bude mít přístup CPU i GPU, čili to je dnes už také známá technologie, která usnadní práci s daty.
- NVLink: nové rozhraní pro propojení CPU a GPU, které nabídne podstatně vyšší datovou propustnost, a to i přes 80 GB/s. Dnešní PCI Express 3.0 x16 má cca 16 GB/s.
- Pascal Module: nový GPU modul využívající rozhraní NVLink, který umožní využít výkon GPU Pascal na velmi malých kartách v porovnání s dnešními modely pro PCI Express.



NVLink pak má nahradit dnešní standard PCI Express 3.0 a poskytnout pět až dvanáctkrát vyšší datovou propustnost. Otázkou je, jak do toho mají zapadat chystané specifikace rozhraní PCI Express 4.0, jež má PCI-SIG dokončit letos či v příštím roce. Ty slibují dvojnásobnou propustnost oproti verzi 3.0, což by u rozhraní PCI Express 4.0 x16 dávalo 31,5 GB/s. To ale stále stojí ve stínu slibovaných specifikací rozhraní NVLink (přes 80 GB/s), jež má být navíc i prostorově méně náročné. Umožnit má totiž i díky 3D pamětem výrobu grafických karet o třetinové velikosti těch s PCI Express x16.
NVIDIA nakonec slíbila, že další informace o GPU Pascal zveřejní někdy příště. Však do roku 2016 je času dost.
Zdroj: Hexus.net