NVIDIA si prý chystá novou verzi RTX 3060 Ti se zbrusu novým GA103

NVIDIA si prý chystá novou verzi RTX 3060 Ti se zbrusu novým GA103
, , aktualita
Jak ukázal vývoj nabídky karet generace RTX 3000, od NVIDIE můžeme očekávat už skutečně cokoliv. Může to tak být klidně třeba i nové GPU GA103, které by se mělo uplatnit v nové verzi karty RTX 3060 Ti. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA v poslední době představila kartu RTX 3090 Ti, která se liší od původní RTX 3090 v podstatě stejně jako nová RTX 3080 12GB od původní 10GB verze. Má tak o 2 jednotky SM navíc a rychlejší paměti, přičemž RTX 3080 12GB, jak je zřejmé z jejího označení, dostala i 2 GB paměti navíc. Ovšem ani tak nejde o nový model (SKU), což v případě RTX 3090 Ti platí, čili pod GeForce RTX 3080 se prostě řadí původní 10GB i nová 12GB verze. To rozhodně nepřináší lepší přehled do nabídky karet NVIDIE, která měla možnost novou kartu odlišit třeba jako RTX 3080 Super, ale z nějakého důvodu tak neučinila. 
 
 
Pokud by tak měla nastoupit nová karta GeForce RTX 3060 Ti s čipem GA103, který jsme donedávna neznali, než se ukázalo, že půjde o základ pro mobilní GeForce RTX 3080 Ti. Díky ovladačům NVIDIA Studio verze 511 se ale ukazuje, že může jít i o základ pro RTX 3060 Ti:
 
NVIDIA_DEV.2414 = “NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti”
 
ID 2414 totiž má dle VideoCardz odpovídat právě GPU GA103, což lze určit z databáze s PCI Device ID. 
 
 
A pokud se nová RTX 3080 s 12GB pamětí může řadit prostě mezi původní RTX 3080, mohla by tak samozřejmě nastoupit i RTX 3060 Ti s více CUDA jádry, neboť GA103 jich má disponovat až 7680 (60 SM), zatímco dnešní RTX 3060 Ti má 4864 jader. Co se týče ovšem paměti, ta vzhledem k 256bitovému rozhraní téměř s jistotou zůstane na 8 GB, ovšem mohla by pochopitelně být v lepší verzi než se 14 GT/s. Anebo také může jít prostě RTX 3060 Ti se stávajícími specifikacemi. 
 
NVIDIA tak vnese další trošku zmatku do své nabídky, ale to bude samozřejmě ve snaze přinést na trh co možná nejvíce karet. Je totiž jasné, že i když má být mobilní GeForce RTX 3080 Ti trošku osekána na 58 SM, stále tu budou k dispozici čipy, které se v této kartě nebudou moci použít, ale zato se budou hodit pro slabší kartu. Otázka je jen ta, že tato karta bude mít stejné specifikace jako stará verze, nebo půjde o něco lepšího.  
 
Nově se také objevily další informace o chystané GeForce RTX 3070 Ti se 16 GB paměti, která bude v podstatě stejná jako původníé RTX 3070 Ti, jen s dvojnásobnou kapacitou svých GDDR6X. Tyto karty od firem Asus či Gigabyte se již objevily v registraci EEC.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek