www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA ukázala GP100 "Pascal" s paměťmi HBM

NVIDIA ukázala GP100 "Pascal" s paměťmi HBM
, , aktualita
V příštích dnech na sebe ve světě grafických karet strhne pozornost společnost AMD, která jako první představí grafické karty s rychlými paměťmi HBM. NVIDIA však pracuje na odpovědi, a to čipech Pascal s paměťmi HBM2.
K oblíbeným
reklama
Ostatně už nějakou dobu se ví, že NVIDIA paměti HBM první generace přeskočí a využije až druhou generaci, čili HBM 2, které mají nabídnout dvojnásobnou propustnost té první. To by znamenalo dosažení mety 1 TB/s, přičemž hi-endové grafické karty s GDDR5 dnes nabízí pouze třetinovou propustnost.

Dle 3DCenter.org se společnosti NVIDIA již podařilo vyrobit několik fungujících prototypů čipu GP100, nástupce GM200, který dnes nabízí karty TITAN X. Už se tak nejedná o 28nm čipy, ale o 16nm, takže je zřejmé, že NVIDIA využila výrobní kapacity svého dlouholetého partnera, firmy TSMC. Ostatní firmy se totiž orientují na 14nm technologii, kterou by mělo mít k dispozici i AMD.

Čipy Pascal tedy již existují a fungují, takže nyní záleží na tom, kdy se je podaří dostat do masové výroby. Paměti HBM2 umožní vývojářům kolem GPU naskládat čipy s až 32GB kapacitou a spekuluje se o tom, že GP100 by mohlo nést mezi 4500 a 6000 CUDA jádry. Mohlo by tak mít až dvojnásobek výkonu dnešní TITAN X, ale samozřejmě nezáleží pouze na počtu CUDA jader. Očekává se, že nejdříve přijde na trh právě hi-end v podobě GP100, a to snad ještě v tomto roce, zatímco odvozený GP104 (nástupce GM204 v GTX 980 a GTX 970) by měl dorazit v nových kartách někdy ve druhém až třetím kvartálu roku 2016, čili cca za rok.

Zdroj: 3DCenter.org
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek