www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA zvažuje umístění více GPU do jednoho pouzdra

NVIDIA zvažuje umístění více GPU do jednoho pouzdra
, , aktualita
Jako nejnovější příklad tzv. MCM (Multi-Chip Module) procesorů můžeme vidět nedávno představené procesory AMD Epyc nesoucí čtyři samostatné čipy na jednom pouzdře. NVIDIA nyní zvažuje něco podobného, ale pochopitelně s využitím GPU.
K oblíbeným
reklama
K provedení MCM výrobce grafických čipů AMD a NVIDIA přibližuje už jen to, že oba zvládají svá GPU využívat po boku pamětí HBM či nověji HBM2. Pak už se zdá, že je jen krůček k přidání dalšího GPU na stejné pouzdro, i když tak jednoduché to samozřejmě není. 
 
 grafický čip AMD Vega vybavený čtyřmi paměťmi HBM2

V případě GPU GP100 s HBM2 nebo AMD Vega jde jednoduše o to, že paměťovou sběrnici v plošném spoji nahradí speciální křemíkový interposer, na němž sedí GPU i paměti a skrz něj vedou i tisíce datových spojů z GPU k pamětem. V případě opravdového MCM modulu by se k tomu ale přidaly další samostatné GPU čipy a dle všeho také ještě další čip zajišťující I/O funkce, takže třeba grafický výstup nebo prostě komunikaci přes sběrnici s procesorem. 
 
 
Mluvíme tak o MCM-GPU, které by umožnilo dosáhnout mnohem vyššího výkonu, ale je otázka, jak by navenek takové multiGPU pracovalo, čili zda jako jeden čip, nebo jako více karet spojených v případě NVIDIE pomocí SLI či spíše NVLink. To by přirozeně záleželo na tom, zda by se jednotlivé GPU Moduly chovaly jako samostatná GPU, ale právě vedlejší čip SYS + I/O napovídá, že by celé MCM-GPU mělo fungovat jako jeden celek. 
 
V tomto designu tkví jedna velká výhoda, a sice to, že by nebylo nutné využívat velká monolitická GPU, která jsou nákladná na výrobu kvůli vyšší šanci, že výsledný čip ponese nějakou chybu. Právě to je ostatně i výhoda procesorů EPYC. Pokud se totiž něco nepovede, zkazí se takto jen čtvrtina výsledného MCM-GPU a ne celé.
 
Je to tak i cesta pro další zvyšování počtu jader v budoucích GPU, již navrhuje NVIDIA s přispěním univerzit v Arizoně a Texasu i se Superpočítačovým centrem v Barceloně (PDF). A jde jednoduše i o to, že s pomocí MCM bude možné tvořit i taková GPU, která se jako jeden čip jednoduše už vyrobit nemohou, protože jsou příliš velká a složitá. 
 
Uvidíme, zda NVIDIA nebo snad AMD takovou věc dotáhne do reálného nasazení, však vývoj k tomu směřuje. Je ale zřejmé, že to nebude nijak brzy a NVIDIA se tak spíše připravuje na dobu, kdy už nebude možné navyšovat počet tranzistorů s využitím pokročilejších výrobních procesů a ta je ještě relativně daleko. 
 
Zdroj: NVIDIA
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář