www.svethardware.cz
>
>
>
>

O víkendu startuje na Mars mise InSight, zaměří se na vnitřek planety

O víkendu startuje na Mars mise InSight, zaměří se na vnitřek planety
, , aktualita
Letos opět nastává vhodná doba pro lety na Mars, neboť tato planeta se k nám opět přiblížila na stejné straně od Slunce, a tak se jí dá dosáhnout po několika měsících letu. Toho využije NASA a její přistávací modul InSight. 
K oblíbeným
reklama
Úkol modulu InSight částečně vysvětluje jeho celkový název, a sice Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, takže jde především o zkoumání vnitřku planety, které bude probíhat, jak můžeme doufat, někdy po 26. listopadu, kdy modul přistane na Marsu a zakousne se do jeho povrchu. Dopraví jej tam raketa Atlas V z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Start můžeme očekávat 5. května ve 4:05 místního času, čili ve 13:05 našeho času. 
 
 
InSight přistane v oblasti Elysium Planitia na severní polokouli a odtud bude zkoumat kůru, plášť i jádro planety, zaposlouchá se do tektoniky i dopadů meteoritů. Modul měl přitom letět už před dvěma lety, ale NASA objevila problém v jeho klíčovém přístroji. Nyní už to vypadá, že opravdu poletí. 
 
Planetární astronomové si tak už mohou brousit zuby na proud dat, která jim napoví, jak se Mars vyvíjel za celou svou existenci, jaké na něm vládne počasí a to vše pak budou moci srovnat s jinými planetami, jako je Země nebo i vzdálené exoplanety. Zatím to totiž vypadá, že kůra Marsu byla v podstatě za celou dobu jeho existence stabilní (až na její vnější části vystavené různým vlivům) na rozdíl od Země a v podstatě zůstala nezměněna po dobu 4,2 až 4,3 miliard let. 
 
Seismickou aktivitu bude zkoumat přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), pak tu je Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) pro studium objemu tepla, které přichází z vnitřku planety a především v minulosti mohlo ovlivňovat různé geologické procesy. Právě tyto přístroje mají vědcům poskytnout hlavní obrázek o vývoji Marsu. 
 
Nakonec tu máme jako třetí hlavní přístroj Rotation and Interior Structure Experiment (RISE), který bude velice přesně měřit rotaci Marsu a odhalí případné odchylky, což také napomůže odhalit více o jádru planety a tom, jak se ovlivňuje s jejím pláštěm. 
 
SEIS
 
InSight tak bude pracovat odlišně od obvyklých roverů, které si s sebou vozí přístroje i na robotické ruce. Zde ani nebude nutné se po planetě pohybovat, takže modul bude stacionární a nástroje pevně usazené. Bude tak nutné zajistit, aby byly umístěny hned napoprvé na ideální místo vedle modulu, takže prvních 55 až 90 solů, čili marťanských dní, bude vyhrazeno pro mapování terénu kolem a rozmisťování přístrojů pomocí palubní robotické ruky. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře