reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OLED displej a TV tuner v režii Sanyo

12.8.2003, Petr Hájek, článek
OLED displej a TV tuner v režii Sanyo
Firma Sanyo se pochlubila prototypem smartphonu, jehož trumfovým esem je vedle OLED displeje a 128 MB RAM především vestavěný TV tuner. Zatímco v Japonsku se pro uživatele chystá mobilní TV v přepočtu za bratru 1200,- Kč měsíčně, český uživatel bude rád, když se ve stejné době dočká aspoň paušálu pro vytáčené připojení.
Sanyo při výrobě prototypu, který jakoby z oka vypadl smartphonu Nokia 7650, použilo displej typu OLED s úhlopříčkou 56 mm. Projekt počítá minimálně se sítěmi standardu CDMA2000 1X, s měsíčními náklady asi 5000 - 6000 YEN.

Obrazová data jsou přijímána v rozlišení QVGA, tedy 240 x 320 pixelů, ale konvertují se do nativního rozlišení smartphonu, který umí zobrazit pouze 176 x 220 pixelů. Přístroj váží asi 150 g a vedle 2 digitálních fotoaparátů (focení + videokonference) obsahuje i 128 MB RAM, takže poskytuje dostatečný prostor i pro zachytávání vlastního videa, o rozlišení není bohužel nic bližšího známo.

Velkým problémem zařízení je jeho výdrž, u prototypu původně použitý akumulátor kapacity 700 mAh byl rychle vyměněn za 960 mAh, ale stále to není ono. Myslím, že plán tvůrců "umožnit aspoň 60 minut sledování TV" mluví za vše.

Otázkou každopádně zůstává, kdo podobné hračky potřebuje, málokdo si asi vychutná svůj oblíbený film či pořad uprostřed přeplněného dopravního prostředku, o sledování při řízení ani nemluvě. Studenti, kteří by na podobnou věc měli čas, na ni nebudou mít peníze a pracující, kteří na ni budou mít peníze, zase nebudou mít čas na sledování. Bludný kruh.
reklama