Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Open AI představuje GPT-4, rozumí obrázkům a zvládne zkoušky na 90 %

15.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Open AI představuje GPT-4, rozumí obrázkům a zvládne zkoušky na 90 %
Další vývojový stupeň systému GPT je tady. Open AI totiž uvedlo GPT-4, který dokáže pracovat i s obrázky. Schopnosti se dále vylepšily, a tak se vývojáři chlubí tím, že by systém dokázal složit většinu zkoušek s výbornými výsledky. 
Open AI představilo nový systém umělé inteligence GPT-4. Hlavní novinkou je to, že tentokrát jde o multimodální systém, i když ani zdaleka ne v takovém rozsahu, v jakém se čekalo. Novinka si totiž na vstupu dokáže poradit nejen s textem, ale nově i obrázky, tím to ale končí. Výstup je stále jen textový. Dokáže tak třeba rozpoznat i to, co je na obrázku divného, nebo na základě vyfocených ingrediencí navrhnout jídla, která s nimi lze uvařit. 
 
GPT-4
 
Výkon nového systému je tak vysoký, že zatímco GPT-3.5 by v právnických zkouškách UBE byl mezi 10 % nejhorších studentů, GPT-4 by byl mezi 10 % nejlepšími. I v dalších zkouškách byl starší systém výrazně slabší než ten nový, obvykle se pohyboval někde kolem 30-70 % (tolik studentů by překonal, byly tam ale i pouhé jednotky procent, v některých ale byl i mezi nejlepšími, to ani starší verzi nelze upřít), nový systém GPT-4 míří s obvyklými výsledky okolo 80-99 % podstatně výš. 
 
GPT-4
 
GPT-4 zatím ale nebude široce dostupný. Využít ho mohou předplatitelé ChatGPT Plus (20 USD měsíčně) s omezením počtu dotazů, funguje nicméně už ve vyhledávači Microsoft Bing a je možné se také připojit na čekací listinu pro API (tam ale bude fungovat jen textová verze). GPT-4 našel využití také v oblíbené aplikaci Duolingo pro výuku jazyků. Objevuje se nové předplatné Duolingo Max, kde je možné pracovat s AI, která může fungovat ve dvou režimech. Jedním je vysvětlování odpovědí, druhým je “Roleplay”, kde si uživatelé mohou pokecat s AI v jazyce, který se učí a trénovat tak konverzaci. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.