reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Opera Mini 4 – prohlížeč nové dimenze?

, , aktualita
Opera Mini 4 – prohlížeč nové dimenze?
Společnost Opera Software představila testovací verzi svého webového prohlížeče s kódovým označením Dimension. Aplikace je zatím stále ve fázi vývoje, takže nemůžeme čekat, že bude program stabilní. My jsme Operu Mini podrobili zkoumání...
Opera Mini 4 – prohlížeč nové dimenze?
Společnost Opera Software představila testovací verzi svého webového prohlížeče s kódovým označením Dimension. Aplikace je zatím stále ve fázi vývoje, takže nemůžeme čekat, že bude program stabilní. My jsme Operu Mini podrobili zkoumání a již v úvodu musíme říct, že i přes časté padání jde o kvalitní prohlížeč webových stránek.

Pozn.: Program jsme testovali na Qteku 8310. Na jiných přístrojích může Opera Mini fungovat odlišně.

Instalace aplikace je obdobná jako u jiných programů. Pokud máte v telefonu připojení k internetu a webový prohlížeč, stačí navštívit www.operamini.com/beta a prohlížeč si stáhnout. Lze samozřejmě také na stolním počítači stáhnout JAD a JAR soubor a ty pak nainstalovat do telefonu. Pro přístroje Blackberry a PDA s Palm OS připravil výrobce speciální verzi, které byste měli dát při instalaci přednost.
Před samotnou instalací se dočkáte upozornění, že pokud máte v telefonu starší verzi prohlížeče, tak ji instalátor přepíše.

Po úspěšné instalaci uvidíte starou známou uvítací obrazovku obsahující adresní řádek, pole pro vyhledávání na Yahoo a seznam záložek. Na testovacím přístroji byl text velmi malý a bylo třeba nastavit největší možnou velikost písma, aby bylo možné s programem pracovat. Tento problém je dán nejspíše použitým správcem Java aplikací.
Spouštění programu je velmi rychlé a práce s menu je svižná. Autoři si dali záležet i na optimalizaci webových stránek a subjektivně vzato je načítání při použití GPRS ještě o něco rychlejší.

Opera Mini 4 přináší dvě zásadní novinky, tou první je simulace myši. Pokud si myslíte, že práce s kurzorem na zařízení s nedotykovým displejem musí ovládání jen ztěžovat, není to pravda. Na Qteku 8310 jsme joystickem velmi svižně posunuli kurzor tam, kam bylo zapotřebí. Symbol kurzoru se mění dle situace – pokud je nad obyčejným textem, je kurzor znázorněn šipkou. Po najetí na odkaz se ze šipky stane známá ruka. Pro rychlé scrollování je možno použít také klávesy 2,4,6 a 8 nahrazující kurzorové šipky.

Přítomnost myši sama o sobě by byla jen jakousi hračkou pro několik nadšenců, pokud by jí zdatně nesekundoval automatický zoom, který vám přijde vhod zejména u rozsáhlých (zpravodajských atp.) webů. Automatický zoom funguje tak, že se po načtení zobrazí kompletní stránka v malém měřítku. Text je v této podobě velmi malý a tudíž nečitelný, ale k rychlé orientaci na stránce postačí i malé písmo. Kurzorem si najdete na část stránky, která vás zajímá (u zpravodajského webu to bude např. rubrika věnovaná sportu) a potvrdíte. Opera Mini v mžiku zobrazí vybranou část stránky již v obvyklém měřítku.
Přestože má prohlížeč ve verzi 4 řadu much, nových funkcí je tolik, že nestabilitu a problémy na některých přístrojích předčí. Na oficiální verzi si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, ale již nyní je možné říct, že Opera Mini dokáže z platformy J2ME vyždímat maximum.
reklama
reklama
reklama