www.svethardware.cz
>
>

Operace Ghostwriter: falešné články na legitimních webech podrývají NATO

Operace Ghostwriter: falešné články na legitimních webech podrývají NATO
, , aktualita
Fake news jsou obrovským problémem dnešní doby a dle FireEye už 3 roky běží operace Ghostwriter, která má za úkol vydávat falešné články podrývající např. organizaci NATO na legitimních webech.
K oblíbeným
reklama
Na Internetu je dnes spousta informací a mnoho z nich je záměrně vymyšlených pro účelovou manipulaci (navíc si nelze dělat iluze, že by to dělala vždy jen jedna strana konfliktu). Tak se děje dle společnosti FireEye, která monitoruje fake news, jež se objevují s účelem podrývání organizace NATO, jejích vojáků a podobně. Zatím byli schopni dohledat útoky od března 2017, ale operace možná běží ještě déle. Konkrétně jde o to, že autoři falešných článků se snaží zvýšit věrohodnost tím, že je publikují i na zavedených webech. Některé totiž přijímají obsah od dalších uživatelů, dají jim přístup do CMS a pak už je celkem snadné vydat článek obsahující záměrně nepravdivé informace. Používá se i technika přepsání nezávadného a pravdivého článku novým, smyšleným, což mají dokazovat i archivy těchto stránek. Existují ale i jejich vlastní weby a šíření článků pomocí e-mailových kampaní.
 
Fake News
 
Prozatím bylo identifikováno 14 nepravých osobností, které na různých webech vydávají tyto fake news. Ukázalo se také, že si nezřídka sami navzájem "lajkují" články, ale nikdy to nedělali pro články mimo skupinu. Z mnoha příkladů to může být článek o tom, že němečtí vojáci měli údajně zdevastovat židovský hřbitov v Kaunasu (důkazem měl být zmanipulovaný obrázek hřbitova s německou vlajkou), jeden americký voják s COVID-19 měl zase záměrně chodit mezi obyvatele a snažit se je nakazit. Kompromitovaná stránka Polské akademie válečných studií pak obsahovala falešný článek studentů vyzývající k boji proti americké okupaci. Objevily se také falešné rozhovory, které byly vydány na několika kompromitovaných polských webech. Právě Polsko je kvůli svému negativnímu vztahu k Rusku častým cílem útoku a podobně to platí pro Litvu a Lotyšsko.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září GamersNexus: NVIDIA GeForce RTX 30 budou představeny 9. září
Dříve se mluvilo o tom, že NVIDIA chce své nové GeForce představit až po polovině příštího měsíce, čili 17. září. Server GamersNexus ale míní, že to bude už dříve, a to 9. září. Tak či tak se vypuštění už velice blíží. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář