www.svethardware.cz
>
>

Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg

Organické solid-state akumulátory: na katodě dosahují už 302 Wh/kg
, , aktualita
Jednou z mnoha cest za ekologičtějšími akumulátory budoucnosti jsou i organické verze. Vědcům na University of Houston se povedlo dosáhnout energetické hustoty 302 Wh/kg na katodě s organickými články typu solid-state.
K oblíbeným
reklama
Spousta týmů po celém světě vyvíjí lepší typy akumulátorů pro budoucnost. Poslední dobou je hlavním cílem eliminovat kobalt, jehož těžba je velmi kontroverzní, ať už z hlediska ekologie nebo etiky (nezřídka jsou k práci využívány děti). University of Houston chce pomoci vyřešit tento problém organickými akumulátory, které nebudou potřebovat některé problematické prvky. Zatímco lithium bude nadále potřeba, kobalt by už měl být minulostí.
 
Organické akumulátory
 
Výsledkem jejich výzkumu je článek, který využívá anodu z kovového lithia a solid-state elektrolyt. Ten tedy nyní tekutý, což může zvyšovat stabilitu a bezpečnost akumulátoru. Zdaleka tak nejde o první tým, který přešel na tyto dvě úpravy anody a elektrolytu. V tomto případě ale zkusili toto zkombinovat s organickou katodou bez kobaltu, což byl dosud problém. Ta zde využívá organickou sloučeninu PTO (C16H6O4) a použit byl i ethanol jako rozpouštědlo pro optimalizaci a dosažení lepší mikrostruktury v rámci katody, která pak dokáže lépe vést ionty. Bez tohoto byla katoda schopna dosáhnout energetické hustoty pod 180 Wh/kg, s optimalizací se pak vyšplhala na 302 Wh/kg (na úrovni elektrody, nikoli celého článku).
 
Znovu by bylo dobré připomenout, že jde o publikaci vědeckého výzkumu v odborném časopise (Joule), což neznamená, že by šlo o technologii připravenou na komerční nasazení, ba naopak. To znamená spíše počátek celého procesu než jeho konec.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář