www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu

Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu
, , aktualita
Nejnovější záplata pro kernel Linuxu ukazuje na zajímavý problém nejnovějších procesorů Intel Xeon založených na generaci Ice Lake. Ty mají teprve dorazit na trh a nyní se o nich dozvídáme, že mají problémy s probouzením se k vysokým taktům.
K oblíbeným
reklama
Server Phoronix informuje o problému dosud nepředstavených procesorů Intel Xeon generace Ice Lake, jež mají vstoupit na trh ještě v tomto roce jako vůbec první 10nm serverové modely. Ty mají mít problém v tom, že jim po probuzení z úsporného režimu příliš dlouho trvá, než se vrátí na vysoké takty, což pak ohrožuje konzistenci výkonu kvůli "nejistým" taktům. Opravdu jde ale o problém samotných procesorů?
 
 
Není zatím jasné ani to, zda vůbec jde o závažný problém, nebo o něco, co by Intel dokázal do vypuštění procesorů na trh ještě vyřešit třeba úpravou mikrokódu svých procesorů. To by mohlo znamenat i jejich zpoždění, ovšem server Tom's Hardware se právě na to Intelu optal a ten už odpověděl, že jeho 10nm serverové Ice Lake jsou stále na cestě k uvedení na trh během druhé poloviny tohoto roku. 
 
Věc se týká konkrétně různých úsporných stavů C (čili C-States), které mají za úkol šetřit energií při klidovém provozu, což zahrnuje i snížení taktů a v nižších stavech pak i zastavení jader a vyprázdnění jejich cache. To pak logicky znamená, že z nižších stavů C se procesor probouzí déle než z vyšších a právě čas probouzení procesorů Ice Lake je onen problém, který se nyní řeší. 
 
Dle Phoronixu přišel s popisem potíží a dočasnou záplatou zaměstnanec Intelu a my se díky tomu dozvídáme, že jde o probouzení se ze stavu C1E či nižšího. Nad ním jsou ovšem už jen C1 a C0 a právě C0 představuje aktivní procesor, kde platí stavy P optimalizující napětí a takty. V důsledku pomalého probouzení se dočkáme "nestabilního výkonu" kvůli "nejistému taktu CPU". 
 
Intel přišel se záplatou, která umožní, aby stavy C1E až C6 byly deaktivovány, čili pokud někomu ono pomalé probouzení činí potíže, má možnost tyto úsporné stavy zakázat, ale tím se pochopitelně také připraví o výhodu úspornějšího provozu v klidovém režimu.
 
Problém ale může být nakonec pouze v tom, jak je o stavech C a časech nutných k probuzení informován kernel systému. Mohlo by tedy jít pouze o vcelku prostou chybu, která vychází z toho, že procesory Intel využívají ještě stavy PC (package C-states) týkající se celého čipu včetně uncore částí a že probuzení se z PC6+C6 trvá déle, než jen z C6. Pokud je to tak, pak možnost deaktivace nižších stavů C bude opravdu jen dočasná, než se ono "nedorozumění" mezi jádrem Linuxu a procesory Ice Lake vysvětlí a systém se dozví o správných časech, během nichž se Ice Lake dokáží probudit z jistých úsporných stavů. To by mohlo přijít už příští měsíc v rámci Linux 5.9. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek