www.svethardware.cz
>
>

Oxid grafenu jako jednoduchý filtr pro odsolování vody?

Oxid grafenu jako jednoduchý filtr pro odsolování vody?
, , aktualita
Přístup ke sladké vodě je do budoucna viděn jako stále větší problém pro rostoucí množinu lidí po celém světě. Proto se hledají i nové techniky pro úpravu mořské vody do použitelné podoby a zde je jednou z nadějí filtr z oxidu grafenu.
K oblíbeným
reklama
Samotný grafen jako jednoatomová vrstvička uhlíkových atomů je přímo zázračný materiál, i když velice nákladný pro výrobu. Velice zajímavé jsou například jeho schopnosti vést elektřinu, ovšem my nyní budeme mluvit ne o něm, ale o oxidu grafenu, do nějž tak pochopitelně patří ještě atomy kyslíku. Právě ten by mohl najít mnoho využití v reálném světě, a to i jako účinný filtr pro odsolování mořské vody.

Zatímco grafen je ve své dokonalé podobě tvořen jen jeden atom tlustou vrstvou, oxid grafenu má těchto vrstev několik, což mu ale také dává některé zajímavé vlastnosti, a to ne z hlediska vodivosti, ale z hlediska chemie a fyziky. Tento materiál totiž hydratuje, takže ve styku s vodou v podstatě bobtná a vytvoří molekulární síť velice pravidelných proporcí, která nepropustí nic většího než 9 angströmů (1 angström = 0,1 nm). Chová se tak jako velice spolehlivé síto vytvořené z tzv. grafenových kapilár, a právě proto je velice vhodný pro filtrování vody. Byl tu ale jeden problém.

Sítem takové hrubosti projdou molekuly H2O, ale také soli, čili v takové podobě by byl oxid grafenu pro odsolování zcela neúčinný. Výzkumníci z University of Manchester tak přišli s kompozitním materiálem, a to dvěma vrstvami epoxidu, mezi nimiž je jedna vrstva oxidu grafenu. Ten má pak při své hydrataci jasně dané hranice, za něž už nemůže expandovat, a tak díky tomu vytvoří síť, jíž už neprojde nic většího než cca 6 angströmů, a to už stačí pro odfiltrování soli z mořské vody, přičemž pro začátek byla zbavena 97 procent NaCl.

Využití prostého filtru pro odsolování mořské vody je přitom energeticky i celkově mnohem méně náročné než jiné aktuálně používané techniky, takže nezbývá než počkat, abychom uviděli, zda se tento nápad dočká praktického uplatnění. Nejspíše si ještě počkáme, neboť na tomto projektu se v Manchesteru už pracuje přinejmenším 5 let.

Zdroj: BBC
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda
Astronomové dokázali přímo detekovat vodu tryskající z podzemí Jupiterova měsíce Europa. Našli tak vodní páry přímo v atmosféře měsíce. Je to tak dosud nejlepší důkaz toho, že na Europě je voda. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny
Dle zástupkyně společnosti Biostar a jejího rozhovoru s Brainbox jsou už v podstatě připraveny základní desky s čipsety AMD B550 a Intel 400 Series. Čekat by se tak mělo snad už jen na to, až se zavelí k nástupu na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů