www.svethardware.cz
>
>

Oxid vanadičitý jako další naděje pro budoucí elektroniku

Oxid vanadičitý jako další naděje pro budoucí elektroniku
, , aktualita
Předpovídaný konec aktuálních technologií pro výrobu počítačových čipů nutí firmy či výzkumné investice hledat nové nadějné materiály, které by se mohly využít v budoucnu. Jedním z takových je i oxid vanadičitý se svými zajímavými vlastnostmi.
K oblíbeným
reklama
Oxidem vanadičitým (VO2) se zabývají ve Švýcarsku na École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL), kteří v něm vidí možnou náhradu už dlouhá desetiletí používaného křemíku. Ten má prý VO2 schopnost překonat co se týče výkonu výsledných čipů, ovšem zde se nemluví o spotřební elektronice jako spíše o vesmírných komunikačních systémech, neuromorfických čipech či vysokofrekvenčních radarech. 
 
 
VO2 je pro vědce zajímavý především tím, že při pokojových teplotách se chová jako izolant, ale v teplotách nad 68 °C se změní na vodič. To umí díky tomu, že prochází změnou z krystalické struktury na metalickou, což je vlastnost obecně nazývána jako metal-insulator transition’ (MIT). Důležité je ale především to, že tato změna probíhá velice rychle, a to i za necelou nanosekundu, což slibuje možnost nasazení právě v elektronice. 
 
 
Nicméně na blogu EPFL je uvedeno, že tato MIT v případě čistého VO2 probíhá při příliš nízké teplotě, aby byla využitelná v elektronice, ale to už mají vyřešeno. Přidáním germania k VO2 docílili, že změna krystalické struktury na metalickou proběhne až při teplotě nad 100 °C, což má být už pro dané účely použitelné. To se hodí právě proto, že v elektronice zrovna nepotřebujeme, aby změna z nevodivého stavu na vodivý a zpět probíhala vlivem teploty, takže vyšší odolnost v tomto směru se hodí. 
 
Oxid vanadičitý je totiž citlivý i na jiné faktory, které jej dokáží přimět změnit svou strukturu, a to i elektrický proud nebo na světlo. Čili z tohoto materiálu by se mohly tvořit i klasicky pracující tranzistory, ale pokud nějaká cesta k VO2 vůbec vede, bude ještě dlouhá. 
 
Tento výzkum bude na EPFL probíhat alespoň do roku 2020, na což již přispěla svým grantem Evropská unie. O technologii pak už vyjádřila zájem společnost Thales of France a také švýcarská odnož IBM Research. 
 
Zdroj: EPFL


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek