reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Oxygen GVX1 - 3Dlabs pro profesionály

4.7.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Oxygen GVX1 - 3Dlabs pro profesionály
A něco pro labužníky, lépe řečeno pro grafiky, DTP pracovníky, ale i pro CAD specialisty.
V záplavě všech Voodoo, TNT, Rage, Savage a dalších podobných grafických čipů karet se skoro zdá, že výrobci se soustřeďují jen na hráče a na profesionály zcela zapomenuli. Téměř, ale naštěstí ne všichni, firma 3Dlabs v těchto dnech uvádí grafickou kartu Oxygen GVX1 určenou zejména pro profesionální grafickou práci ve 2D (např. PhotoShop) i 3D (AutoCAD).

Nejdůležitější je na Oxygen GVX1, stejně jako na každé grafické kartě, použitý čip. V tomto případě to jsou hned dva - GLINT R3 rasterizér (ten je hlavní) a 3Gflop GLINT Gamma G1 geometrický procesor. GVX1 je karta ze "střední třídy", to znamená, že nabízí slušný výkon za rozumný peníz (pod $1000), k čemuž přispívá i 32MB SDRAM paměti, maximální rozlišení je 1900x1200. Pro zajímavost, high-end představuje Oxygen GMX (dual GLINT MX procesor, GLINT Gamma geometrický procesor, 96MB paměti), "nižší stav" pak Oxygen VX1 (GLINT R3, 32MB).

Oxygen GVX1 je dodávána s novou generací PowerThread SSE OpenGL ovladači, což znamená, že podporují Pentium III procesory (optimalizace pro jejich SSE instrukce integrované např. v rozhraní DirectX 6.1) a dokáží dynamicky rozdělit práci (výpočet geometrie a osvětlení) mezi GLINT Gamma geometrický procesor a hostitelské procesory počítače. GLINT Gamma G1 sám o sobě trojnásobně překonává výkon 500MHz Pentium III, co se geometrie a osvětlení týče. Oxygen GVX1 podporuje také unikátní technologii 3Dlabs Virtuálních textur, která umožňuje využít až 256MB systémové paměti pro ukládání textur.

AGP verze Oxygen GVX1 za $999 je očekávána během května, PCI verze s podporou Alpha procesorů by se měla objevit ve třetím čtvrtletí letošního roku. Po softwarové stránce je Oxygen GVX1 dodávána se Sonnetech Colorific softwarem pro barevnou korekci a Soft Engine 4 od Vibrant Graphics (jen cena tohoto software činí $350).

Zdroj: 3Dlabs

reklama