Panasonic zcela přestane vyrábět čipy, jeho byznys získá Nuvoton
1.12.2019, Jan Vítek, aktualita
Společnost Panasonic se rozhodla, že se zcela stáhne z polovodičového byznysu, čili že už sama nebude vyrábět počítačové čipy a zkrátka už s tímto odvětvím nebude mít nic společného z hlediska produkce.
Panasonic tak prodá celý svůj polovodičový byznys Panasonic Semiconductor Solutions Co. (PSCS) a s ním spojený majetek tchaj-wanské firmě Nuvoton Technology, která plně spadá pod Winbond Electronics. Na základě už uvařené dohody tak pod Nuvoton přejdou továrny, vývojářská střediska pro čipy a výsledné produkty a zkrátka vše. Panasonic za to výměnou získá 250 milionů dolarů a pokud bude mít poté s výrobou polovodičů něco společné, pak leda 20% podíl ve firmě Socionext.
Panasonic přitom začal vyrábět polovodičové produkty už v roce 1957, takže jde o firmu s velice dlouhou tradicí, jakou jen tak nějaká nemá. Jeho rozhodnutí stáhnout se z polovodičového byznysu však nepřichází zčistajasna. Už před pěti lety Panasonic prodal firmě TowerJazz 51% podíl ve svých vlastních továrnách, které čítají jednu pro 300mm wafery a dvě pro 200mm wafery. Poté získala jeho testovací a pouzdřící provozy společnost UTAC a nakonec byla výroba pokročilých SoC zadána Intelu a jeho Custom Foundry. Nyní tak přichází poslední kapka, i když pořádná.
Nyní si už tak Panasonic nebude ani navrhovat vlastní SoC a nebude si je nechávat vyrábět, na což už se ale pár let také připravoval, neboť v roce 2015 převedl svou vývojovou větev na zmíněnou společnost Socionext. Tu vlastní společně s Development Bank of Japan a Fujitsu. A nedávno prodal i výrobní kapacity pro výrobu diod a tranzistorů firmě Rohm Semiconductor.
Společnost Nuvoton, která získá mimo jiné zbytek podílu Panasonicu v jeho výrobních zařízeních, byla zřízena v roce 2008, aby produkovala různé mikrokontrolery, napájecí obvody a jiné podobné produkty. Využívá svou jedinou továrnu pro 200mm wafery a vypadá to, že ta už Nuvotonu nestačí.
Dohoda je tak v podstatě třístranná, protože továrny Panasonicu už z většiny patří firmě TowerJazz, která k tomu jistě také musela udělit souhlas. A vedle výše zmíněné PSCS získá Nuvoton také Panasonic Industrial Devices Systems & Technology (PIDST), Panasonic Industrial Devices Engineering (PIDE) a Panasonic Semiconductor Suzhou (PSCSZ).
Zdroj: Anandtech