www.svethardware.cz
>
>
>

Panasonic zcela přestane vyrábět čipy, jeho byznys získá Nuvoton

Panasonic zcela přestane vyrábět čipy, jeho byznys získá Nuvoton
, , aktualita
Společnost Panasonic se rozhodla, že se zcela stáhne z polovodičového byznysu, čili že už sama nebude vyrábět počítačové čipy a zkrátka už s tímto odvětvím nebude mít nic společného z hlediska produkce. 
K oblíbeným
reklama
Panasonic tak prodá celý svůj polovodičový byznys Panasonic Semiconductor Solutions Co. (PSCS) a s ním spojený majetek tchaj-wanské firmě Nuvoton Technology, která plně spadá pod Winbond Electronics. Na základě už uvařené dohody tak pod Nuvoton přejdou továrny, vývojářská střediska pro čipy a výsledné produkty a zkrátka vše. Panasonic za to výměnou získá 250 milionů dolarů a pokud bude mít poté s výrobou polovodičů něco společné, pak leda 20% podíl ve firmě Socionext. 
 
 
Panasonic přitom začal vyrábět polovodičové produkty už v roce 1957, takže jde o firmu s velice dlouhou tradicí, jakou jen tak nějaká nemá. Jeho rozhodnutí stáhnout se z polovodičového byznysu však nepřichází zčistajasna. Už před pěti lety Panasonic prodal firmě TowerJazz 51% podíl ve svých vlastních továrnách, které čítají jednu pro 300mm wafery a dvě pro 200mm wafery. Poté získala jeho testovací a pouzdřící provozy společnost UTAC a nakonec byla výroba pokročilých SoC zadána Intelu a jeho Custom Foundry. Nyní tak přichází poslední kapka, i když pořádná. 
 
Nyní si už tak Panasonic nebude ani navrhovat vlastní SoC a nebude si je nechávat vyrábět, na což už se ale pár let také připravoval, neboť v roce 2015 převedl svou vývojovou větev na zmíněnou společnost Socionext. Tu vlastní společně s Development Bank of Japan a Fujitsu. A nedávno prodal i výrobní kapacity pro výrobu diod a tranzistorů firmě Rohm Semiconductor.
 
Společnost Nuvoton, která získá mimo jiné zbytek podílu Panasonicu v jeho výrobních zařízeních, byla zřízena v roce 2008, aby produkovala různé mikrokontrolery, napájecí obvody a jiné podobné produkty. Využívá svou jedinou továrnu pro 200mm wafery a vypadá to, že ta už Nuvotonu nestačí. 
 
Dohoda je tak v podstatě třístranná, protože továrny Panasonicu už z většiny patří firmě TowerJazz, která k tomu jistě také musela udělit souhlas. A vedle výše zmíněné PSCS získá Nuvoton také Panasonic Industrial Devices Systems & Technology (PIDST), Panasonic Industrial Devices Engineering (PIDE) a Panasonic Semiconductor Suzhou (PSCSZ). 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem
Acer se pochlubil novým herním monitorem, který dostal označení XV272XU a ve svém štíhlém těle nabízí panel od AU Optronics. Ten má nativní rozlišení QHD a dosahuje obnovovací frekvence až 240 Hz.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu
Požadavky na elektroniku, která je určena pro zařízení pohybující se ve vesmírném prostoru jsou pochopitelně výrazně odlišné od toho, co potřebujeme od běžné spotřební elektroniky. My se nyní můžeme podívat na to, jak vypadají takové vesmírné paměti DDR4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci
Kdo jiný než der8auer by nám měl ukázat, jak to vypadá pod heatspreaderem nových procesorů Intel? Dozvíme se díky tomu přesnou velikost čipu nového Core i9-10900K, zda je připájen a zda je možné chlazení zlepšit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD
Otec zakladatel linuxových systémů Linus Torvalds se rozhodl, že po dlouhých 15 letech je čas na to se rozloučit s platformou firmy Intel a přejít ke společnosti AMD. Torvalds tuto skutečnost oznámil včera společně s Linux Kernel 5.7 RC7.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy
Společnost Samsung stále hraje druhé housle, pokud jde o výrobu počítačových čipů na zakázku, nicméně vedle vedoucí TSMC dokáže také využívat vlastní čipy ve vlastních produktech. A ty bude vyrábět i v nové 5nm továrně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek