www.svethardware.cz
>
>
>

Panasonic zcela přestane vyrábět čipy, jeho byznys získá Nuvoton

Panasonic zcela přestane vyrábět čipy, jeho byznys získá Nuvoton
, , aktualita
Společnost Panasonic se rozhodla, že se zcela stáhne z polovodičového byznysu, čili že už sama nebude vyrábět počítačové čipy a zkrátka už s tímto odvětvím nebude mít nic společného z hlediska produkce. 
K oblíbeným
reklama
Panasonic tak prodá celý svůj polovodičový byznys Panasonic Semiconductor Solutions Co. (PSCS) a s ním spojený majetek tchaj-wanské firmě Nuvoton Technology, která plně spadá pod Winbond Electronics. Na základě už uvařené dohody tak pod Nuvoton přejdou továrny, vývojářská střediska pro čipy a výsledné produkty a zkrátka vše. Panasonic za to výměnou získá 250 milionů dolarů a pokud bude mít poté s výrobou polovodičů něco společné, pak leda 20% podíl ve firmě Socionext. 
 
 
Panasonic přitom začal vyrábět polovodičové produkty už v roce 1957, takže jde o firmu s velice dlouhou tradicí, jakou jen tak nějaká nemá. Jeho rozhodnutí stáhnout se z polovodičového byznysu však nepřichází zčistajasna. Už před pěti lety Panasonic prodal firmě TowerJazz 51% podíl ve svých vlastních továrnách, které čítají jednu pro 300mm wafery a dvě pro 200mm wafery. Poté získala jeho testovací a pouzdřící provozy společnost UTAC a nakonec byla výroba pokročilých SoC zadána Intelu a jeho Custom Foundry. Nyní tak přichází poslední kapka, i když pořádná. 
 
Nyní si už tak Panasonic nebude ani navrhovat vlastní SoC a nebude si je nechávat vyrábět, na což už se ale pár let také připravoval, neboť v roce 2015 převedl svou vývojovou větev na zmíněnou společnost Socionext. Tu vlastní společně s Development Bank of Japan a Fujitsu. A nedávno prodal i výrobní kapacity pro výrobu diod a tranzistorů firmě Rohm Semiconductor.
 
Společnost Nuvoton, která získá mimo jiné zbytek podílu Panasonicu v jeho výrobních zařízeních, byla zřízena v roce 2008, aby produkovala různé mikrokontrolery, napájecí obvody a jiné podobné produkty. Využívá svou jedinou továrnu pro 200mm wafery a vypadá to, že ta už Nuvotonu nestačí. 
 
Dohoda je tak v podstatě třístranná, protože továrny Panasonicu už z většiny patří firmě TowerJazz, která k tomu jistě také musela udělit souhlas. A vedle výše zmíněné PSCS získá Nuvoton také Panasonic Industrial Devices Systems & Technology (PIDST), Panasonic Industrial Devices Engineering (PIDE) a Panasonic Semiconductor Suzhou (PSCSZ). 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala