
render letounu Paradoxal (autor: Juan Garcia Mansilla)
Letounu Paradoxal by trval let z Los Angeles do Sydney méně než tři hodiny, přičemž dnešním letadlům to bez zastávky zabere cca 15 hodin, takže průměrná cestovní rychlost je asi pětinásobná, čili cca 4500 km/h. Při cestě do cílové destinace by se navíc pasažéři mohli pokochat pohledem na Zemi z výšky několikanásobně větší, než ve které létají dnešní dopravní stroje.
Je zřejmé, že Paradoxal pro tyto účely musí využít nějaký jiný pohon, a tím mají být dva motory Rotary Ramjet. Jde o nový koncept motorů, jež mají být schopny dosáhnout vysokých rychlostí s tou výhodou, že nemusí využívat rotující kompresory vzduchu. Ten ale potřebují a také že si jej tvoří dopředným pohybem, takže je jasné, že v nízké nebo dokonce nulové rychlosti tyto motory nepracují. Navrženy bývají tak, aby efektivně pracovaly při rychlostech kolem Mach 3 a fungovat mohou i při Mach 6. Paradoxal by tak potřeboval i jiné motory, jež jej nejdříve urychlí natolik, aby mohl zapnout motory Ramjet, přičemž ty po dosažení výšky 60 tisíc stop (18,3 km) začnou fungovat jako raketové motory, a to díky přímému vstřikování tekutého kyslíku.
Díky raketovému pohonu se Paradoxal dostane ještě výše, a to do výškyaž 64 kilometrů, čili už nad stratosféru do mezosféry. Dráha letounu by byla parabolická, ale s dostatkem času na to, abychom se mohli pokochat výhledem do vesmíru. To vše se ale nachází pouze ve stádiu konceptu, ale s tím, že letoun jako Paradoxal by se mohl někdy v budoucnu stát realitou.
Zdroj: Architectural Digest