www.svethardware.cz
>
>
>
>

Pascal před Polarisy? GeForce GTX 1080 prý již v květnu

Pascal před Polarisy? GeForce GTX 1080 prý již v květnu
, , aktualita
Dle serveru Benchlife chce NVIDIA předhonit AMD a dostat na trh své první grafické karty s GPU Pascal již v květnu. Má jít navíc o výkonnou kartu, která se má jmenovat GeForce GTX 1080. Můžeme se tedy těšit?
K oblíbeným
reklama
Dosud se mělo za to, že novou generaci grafických karet dostane na trh nejdříve AMD, které už dlouho operuje s termínem v polovině tohoto roku, zatímco NVIDIA o vypuštění svých Pascalů dělala tajnosti. AMD bylo sdílnější i ohledně výkonů čipů Polaris a navíc k našemu přesvědčení přispěla zpráva o zemětřešení, které zasáhlo tchaj-wanské továrny TSMC. Právě v nich si NVIDIA nechává vyrábět svá první 16nm GPU, zatímco AMD využívá 14nm proces firmy GlobalFoundries (a Samsung). Zpráva serveru Benchlife.info o brzkém vypuštění výkonných karet s GPU Pascal je tedy překvapivá, ovšem nejde o zaručenou informaci. Pravdu bychom se ale mohli dozvědět za několik týdnů.

NVIDIA se totiž chystá o Pascalech mluvit na GPU Technology Conference na začátku dubna a pokud by měla svou GeForce GTX 1080 (nebo jak se má tato novinka jmenovat) představit v květnu, pak můžeme očekávat, že Jen-Hsun Huang nám to ve svém vystoupení potvrdí. Zatím se od něj očekává, že představí samotnou architekturu Pascal a také zmíní jednotlivé modely karet.

GeForce GTX 1080 by tedy byla nástupkyní pro GTX 980, čili by měla nést druhé nejvýkonnější jádro generace Pascal s označením GP104. Někdy po ní by měly následovat karty s jádrem v plné palbě v podobě GP100, čili následovníci dnešní TITAN a GTX 980 Ti. GP100 se ale stane základem i pro další generace karet Tesla a Quadro.

Co se týče pamětí, pak zpráva udává, že standardem se pro karty s GP104 stanou dosud běžně využívané GDDR5, a to s kapacitou 8 GB. Otázka je, jak širokou sběrnici využijí a na jak vysokých taktech budou pracovat. Až později, tedy někdy v druhé polovině roku, by pak měli AIB partneři NVIDIE přinést na trh vylepšené verze karet s čipy GDDR5X. Ty slibují v konečných verzích až dvojnásobnou propustnost oproti GDDR5. To by tedy znamenalo, že HBM2 budou vyhrazeny pouze pro GP100 (16 GB pro herní karty a 32 GB pro profi karty) a vzbuzuje to také řadu otázek. Od nových generací karet se očekává mnohem vyšší výkon, a tak se můžeme oprávněně ptát, zda klasické GDDR5 nebudou Pascaly brzdit v rozletu. Poslední nová informace udává, že NVIDIA má přejít s dodatečného napájení pomocí dvou 6pinových PCIe na jeden 8pinový, který dokáže poskytnout také 150 W. Výhodou tedy je využití jednoho kabelu namísto dvou.

Uvidíme tedy, co na to AMD. Na GDC 2016 má na samotném začátku příštího týdne vystoupit Raja Koduri a AMD slibuje, že to bude pikantní prezentace.

Zdroj: Benchlife.info
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře