www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Pat Gelsinger: éra firmy AMD se chýlí ke konci

Pat Gelsinger: éra firmy AMD se chýlí ke konci
, , aktualita
Intel vpředvečer vydání svých procesorů nové generace začíná už nepokrytě útočit na svého menšího soupeře. Patrick Gelsinger tak v rozhovoru v podstatě prohlásil, že čas firmy AMD se naplnil a nyní opět přebírá otěže Intel.
K oblíbeným
reklama
Společnost AMD měla výbornou příležitost, jak dohnat Intel a trošku jej přitlačit ke zdi, a to shodou třech hlavních okolností. Jednak si AMD připravilo po mírně řečeno nevýrazných Bulldozerech velice dobrou architekturu Zen, která navíc přišla v době, kdy smluvní výrobci čipů jako TSMC a Samsung začali opět nabírat dech a tempo. Samsung dodal potřebný 14nm proces firmě GlobalFoundries a poté přišly vhod 7nm výrobní kapacity firmy TSMC, které už poskytly přinejmenším srovnatelné technické možnosti - viz TSMC N7 vs. poslední iterace 14nm procesu Intel.
 
A jako třetí díl skládačky tu máme velké a vleklé problémy Intelu s rozjetím 10nm procesu, v jehož případě firma nedokázala dostát svým vlastním velkým ambicím, což se obrátilo proti ní. AMD tak dostalo na několik let příležitost využít oslabené pozice Intelu k opětovnému vybojování ztracených podílů na trhu, v čemž je ovšem brzdily především nedostatečné výrobní kapacity a později navíc i pandemií zvýšená poptávka. Ta začala už loni hrát do karet Intelu, jenž na rozdíl od AMD dokázal lépe zásobit trh. AMD si nyní musí vybírat, v jakém segmentu chce dále růst (servery, notebooky) a co naopak nechá napospas Intelu, což jsou už zcela nepokrytě desktopy a zvláště ty levné.
 
 
Pat Gelsinger právě o souboji s AMD hovořil s Dylanem Martinem z Computer Reseller News a uznal, že jeho soupeř odvedl v posledních letech dobrou práci, která se mu nedá upřít. Ovšem tato éra už je dle Gelsingera pryč, neboť brzy nastoupí Alder Lake a Sapphire Rapids. 
 
Dále Gelsinger dodal, že "Intel je zpět". Alder Lake a Sapphire Rapids mají být nejlepší produkty ve svých kategoriích a Intel bude mít výhodu i ohledně objemu dodávek a softwarové podpory. Zároveň vyzval čtenáře Computer Reseller News, aby přesně tato slova šířili dál mezi své zákazníky. 
 
Šéf Intelu se přitom už dříve nebál používat silná slova, ale nyní svou rétoriku ještě stupňuje a zaměřil ji také proti firmě Arm, respektive proti její architektuře šířící se mezi servery. Prohlásil, že role architektury Arm je mezi servery velice malá a vzhledem k tomu, že Intel opět povstal, to už také tak zůstane. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební hi-end v podobě NVIDIA CMP 170HX se dostává do prodeje za 4400 USD Těžební hi-end v podobě NVIDIA CMP 170HX se dostává do prodeje za 4400 USD
O kartách NVIDIA CMP 170HX určených pro těžbu kryptoměn dávno víme, ovšem ty se teprve nyní dostávají na trh, i když se nedá říci, že dorazily pozdě. Historie se sice opakovala, ale jen do jisté míry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V
SiFive stojí v popředí vývoje procesorů či obecně SoC založených na architektuře RISC-V a postupuje velice rychle dopředu. Už nyní se totiž chlubí výkonnými čipy se 128 jádry, které se dají srovnávat s Intel Rocket Lake či ARM Cortex-A78.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek