Pečujeme o LCD panel
14.9.2006, Pavel Kovač, článek
V době rozmachu LCD panelů je třeba si připomenout, jak o ně vůbec pečovat. V tomto článku naleznete několik základních rad, jak pečovat o LCD panel. Poukážeme i na několik nevhodných způsobů čištění, které jsou bohužel dost rozšířené.
Kapitoly článku:
- Pečujeme o LCD panel
- Čím vyčistit
Údržba plastů (ne obrazovky)
Začneme zvolna. Nejdříve se podíváme na čištění samotných plastů monitoru (popř. kovových částí monitoru). Zde je čištění obvykle velmi jednoduché, stačí navlhčený hadřík, kterým setřeme prach popř. nějaké ty otisky prstů a jiné nečistoty. Pokud je povrch plastů mastný, samotný mokrý hadřík asi stačit nebude, a tak je třeba použít nějaký odmašťovač. Na tyto účely postačuje obyčejný jar. Nejprve tedy odmastíme povrch hadříkem namočeným v jarové vodě, poté hadřík důkladně propláchneme a utřeme plasty. Dávejte si však pozor na to, aby nebyl hadřík příliš mokrý (nesmí z něj kapat voda ani při ždímání), pokud by byl příliš mokrý, mohlo by se klidně stát, že nějaká ta voda steče do elektroniky monitoru. Elektrické obvody a voda zkrátka dohromady nejdou. Údržba samotných plastů tedy není žádná věda.
Čištění povrchu obrazovky
Zde je již situace daleko náročnější. Pokud je povrch obrazovky mastný, poprskaný či dokonce poškrábaný, je sledování obrazu velice nepříjemné. Nejdříve si řekneme, s jakými nečistotami se na povrchu obrazovky setkáváme nejčastěji.
Prach: právě prach představuje drtivou většinu všech nečistot a jen kvůli němu budete muset obrazovku udržovat i několikrát do týdne (v prašných prostředí jako jsou staré paneláky i jednou za den). Prach, ač se zdá jeho odstraňování velmi jednoduché, v sobě skrývá jedno velké úskalí. Tím je jeho tvrdost. Ač se to může zdát jakkoli divné, prach jako takový je opravdu velmi tvrdý. Je třeba si uvědomit, z čeho je prach vlastně složen. Obvykle to je směsice všech materiálů, které kolem sebe vidíte, tzn. různé úlomky kamínků (omítka), organické šupinky (kůže), vlákna rostlinného původu (vlna, bavlna), ale třeba i taková barva se časem ošoupe a vytváří tím prach. Jak je vidět, většina částeček je spíše měkká, ale na najdou se zde i taková (a není jich málo), která jsou tak tvrdá, že dokáží poškrábat i sklo (mám na mysli právě úlomky kamínků apod.). A co poškrábe sklo, poškrábe obyčejný plast jedna dvě. Jak se tomu vyhnout si povíme dále v odstavci o postupu čištění obrazovky.
Trochu prachu jsem pro vás našel :-)
Otisky prstů: otisky prstů jsou obvykle "pouze" mastné fleky. Obvykle pro obrazovku nepředstavují takový problém jako prach a nevzniká tím nějaké trvalé poškození povrchu obrazovky. Na druhou stranu jsou otisky velice nepříjemné na pohled a i přes obvykle vysoký jas monitoru jsou na obrazovce dobře vidět (zvláště na jednolitých plochách). Naštěstí jsou otisky prstů natolik nepříjemné, že vás to obvykle donutí monitor vypnout a vyčistit.
Typický otisk prstu na povrchu displeje
Prskance: teď si asi říkáte: "Co si to o nás ten Pavel Kovač vůbec myslí, přece nejsme žádní nekňubové, co plivou na monitor." Samozřejmě, že na monitor neplivete. Tyto malé kapičky na monitoru totiž vznikají např. při kýchnutí a i když si stihnete dát před pusu ruku, stejně nějaká ta kapička skrz prsty nebo okolo projde. Tyto kapičky nejsou samozřejmě čistá voda a obvykle na povrchu zaschnou v nehezký flek či dokonce vytvoří malinkou průhlednou čočku. Pokud zaschnou do tvaru čočky, není obvykle problém ono místo najít, protože čočka rozloží světlo a v inkriminovaném místě vznikne duha.
Inkoust: nyní si musíte myslet že jsem se asi úplně zbláznil. Bohužel tomu tak není. Právě inkoust se na povrchu obrazovky objevuje častěji, než si myslíte a to převážně v kancelářích apod. Doma se s ním setkáte jen velmi zřídka a ten, kdo si na svůj panel dává pozor, to ani nikdy neuvidí. Ptáte se, jak se dostane inkoust na obrazovku? Inu jednoduše. Stačí když vám někdo chce ukázat něco na monitoru a jediné, co má při ruce, je jeho oblíbená propiska, kterou nehodlá zavřít. Navíc pokud si uvědomíte, jak funguje propiska, zjistíte, že na okraji je celkem ostrý kroužek, který při psaní z malého úhlu rozedře papír. A právě tato část propisky může být pro náchylný plastový povrch celkem smrtelná. Samotná kulička na propisce tak nebezpečná není.
Ostatní nečistoty: sem patří méně časté nečistoty jako je lepidlo z papírové poznámky, či dokonce různé chemikálie z neuváženého čištění monitoru.
Veškeré harampádí, které se může na monitoru vyskytnout jsme si probrali, a tak se pustíme do další kapitoly, kde si povíme, jak se toho všeho zbavit.