reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pentia III Coppermine do desky se Slot-1 - je to možné

17.1.2000, Jindřich Šaršon, zpráva
Pentia III Coppermine do desky se Slot-1 - je to možné
Více než jen redukce - to je Iwill Slocket II
Firma Intel je v poslední době poměrně nepříjemná se zaváděním nových a tím pádem nekompatibilních patic pro své procesory. Přestože má většina matherboardů možnost vyhnat taktovací frekvenci procesoru až do závratných výšek, uživatel to moc často nevyužije. Ve chvíli, kdy uvažuje o koupi nového procesoru, je již způsob připojení procesoru s paticí na desce vzájemně nekompatibilní. Uživateli pak nezbývá, než si pořídit nový matherboard, nebo... A nebo si koupit zařízení, které se postará o redukci ze starého do nového formátu - například Iwill Slocket II.
Iwill Slocket II


Týká se vás to ovšem pouze v případě, že máte ve svém počítači základní desku, která je vybavena Pentiem II či starším Pentiem III - který využívá patici Slot I. Dnešní nejnovější standard Intelu se jmenuje FC-PGA a setkáte se s ní u nejnovějších Pentií III (Coppermine). Jeho formát je mechanicky shodný s formátem Celeronu (PPGA, t.j. používá patici Socket 370), takže někteří optimisti by si mohli myslet, že velmi jednoduše upgradují a pořídí si plnohodnotné Pentium III, ovšem chyba lávky. Povívejme se nejdříve, čím se liší vybavení základních desek s paticí Slot 1 od současných motherboardů pro Coppermine:
 1. Na první pohled je zřejmý jiný tvar patice. Zatímco Slot 1 je v podstatě mechanicky podobný rozšiřujícímu slotu PCI, Socket 370 se vrátil ke klasickému obdelníku (podobně jako u prvních Pentií).
 2. Pentia III Coppermine potřebují napájení 1,6 V, což většina základních desek se Slot-1 nezvládá.
 3. Napájení procesorů je stanoveno podle VRM specifikace. Klasická Pentia III a Celerony používají VRM verzi 8.2, kdežto nové FC-PGA Coppermine potřebuje verzi 8.4. (a to je i hlavní důvod, proč Coppermine nepracuje v základních deskách pro Celeron)
  Pokud tedy chcete použít Coppermine v základní desce se Slot-1, musíte vyřešit tyto tři problémy. Zařízení Iwill Slocket II to dokáže poměrně precizně, kromě toho počítá i s budoucími procesory, o kterých ještě nejsou známé podrobnější specifikace.

  Jak vypadá použití Iwill Slocketu II? Je to poměrně jednoduché. Celé zařízení není rozměrově větší, než klasický Slot-1 procesor, s jeho umístěním na základní desku určitě nebudete mít problémy. Poté, co do patice Socket 370 zasuneme procesor, čeká nás ještě poměrně snadná konfigurace. V první řadě musíte vybrat napětí, které váš procesor potřebuje. Zde bych vyzvedl univerzálnost Slocketu, protože můžete zvolit cokoliv od 1,3V do 2,1V po krocích 0,05V a od 2,1V do 3,5V po 0,1V. Proto je velmi pravděpodobné, že Slocket půjde použít i s novými procesory od Cyrixu (Joshua). Dále musíte nastavit rychlost sběrnice, vybrat si můžete ze standardních hodnot 66MHz, 100MHz a 133MHz.

  Poté již stačí zasunou Iwill Slocket II do Slotu-1 a můžete se kochat z levného upgrade. Slocket II má ještě další zajímavé vlastnosti. Například ho můžete využít v dvouprocesorových systémech, kdy místo drahých Pentií III použijete levné Celerony.

  Iwill Slocket II je velmi povedený výrobek, který vám celkem levně umožní upgrade na procesory určené pro patici Socket 370. Pořídit si ho můžete za $29.

  Dle HardwareCentral
  reklama
  reklama