www.svethardware.cz
>
>
>

Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík

Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
, , aktualita
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
K oblíbeným
reklama
Křemíkové solární panely jsou ve vývoji už okolo 50 let a v posledních letech dostávají vážnou konkurenci v podobě perovskitových i organických solárních panelů. Ty mají kladné, ale i záporné stránky, které stále brání jejich komerčnímu nasazení. Německé univerzity se rozhodly vyzkoušet, jak si povedou ve Vesmíru, a proto byl vytvořen projekt OHSCIS. Ten využil startu rakety z Esrange Space Center ve Švédsku jako část projektu ATEK/MAPHEUS-8. Na raketu, která se vznesla do výšky 240 km nad zem, umístili solární panely různých typů a měřili účinnost i jiné parametry. Poněvadž zde není atmosféra, energie slunečního záření dosahuje vyšších hodnot. Zatímco na Zemi jde ve spektru AM1.5G asi o něco málo přes 1000 W/m2, ve Vesmíru (AM0) je to už 1366 W/m2. A jaké byly naměřeny výsledky?
 
Perovskity ve vesmíru
 
Oba perovskitové typy (TiO2 i SnO2) vykázaly 14 mW/cm2 (140 W/m2), v případě organických panelů to bylo 7,5 mW/cm2 (75 W/m2). Pokud bychom to chtěli přepočítat na pozemské hodnoty, museli bychom odečíst asi 25 %, tedy ve výsledku cca 105 W/m2, resp. 60W/m2. To sice nejsou účinnosti jako u křemíkových solárních panelů, ale přesto dosáhly až 10krát lepších praktických výsledků. Záleží totiž na tom, jaké jsou potřeby.
 
Zatímco na Zemi je důležitý zejména výkon na plochu, při vesmírném použití je důležitý specifický výkon na hmotnost. A tady jsou především perovskity výrazně lepší. Ty je totiž možné mít na tenkých lehkých fóliích, takže jediný gram perovskitové vrstvy dokáže poskytnout výkon až 30 W, u organických je to okolo 10 W. V případě křemíkových světlocitlivých vrstev, které jsou velké a těžké, lze z gramu dostat jen desetinu, pouhý 1 W (u běžně dostupných jde o desetiny W na gram) a doposud nejlepší prezentované panely anorganických křemíkových panelů se dostaly zhruba na 3-4 W/g v AM0.
 
Desetinová hmotnost pro dosažení stejného výkonu ale není zdaleka jedinou výhodou perovskitů. U nich je dalším pozitivem to, že na rozdíl od křemíkových panelů zdaleka nevyžadují přímé světlo, ale stačí jim i to odražené. Díky tomu jsou schopny fungovat i v místech, kde je častěji stín s dostatkem okolního odraženého světla. V testu tedy zkusili, jaký výkon budou mít panely ve stínu, kdy jediným zdrojem světla bylo to, co se odrazilo od Země. Zde dosáhli 0,3 až 0,8 mW/cm2 (3 až 8 W/m2). Pokud jde o organické panely, ty mají výhodu i v nízké ceně. Problémem je u obou nových typů také životnost, nicméně ta by měla být alespoň ve vesmírném nasazení mnohem lepší než na Zemi.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
RTX 3090 KINGPIN na 2,58 GHz a Palit GameRock s TBP 420 W RTX 3090 KINGPIN na 2,58 GHz a Palit GameRock s TBP 420 W
Na svět přichází i speciální modely grafických karet RTX 3000, jejichž výrobci se nerozpakují výrazně navyšovat limit výdeje tepla a spotřeby a právě takové karty jsou pak využívány k taktovacím pokusům. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE
NVIDIA nedokázala zatím vyslat na trh dost karet RTX 3080, aby se dalo mluvit o podařeném nástupu nové generace a včera sama upozornila i na to, že RTX 3090 nebude dostatek. To je voda na mlýn marketingu firmy AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké
Grafické karty GeForce RTX 3070 očekáváme až v polovině října, ale nyní bychom se opravdu nedivili, kdyby dorazily podstatně dříve, i když nic takového se zatím v kuloárech neříká. Máme tu ale aspoň ceny v prvních evropských obchodech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného
Microsoft chystá novou verzi kancelářského balíku Office, která by mohla nést označení 2021 nebo 2022. Stále však bude k dispozici i verze bez předplatného, tedy s celoživotní licencí, což uvítá nejeden zákazník.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080? GeForce RTX 3090 v testech, jak moc předčí kartu 3080?
Už ze specifikací karty GeForce RTX 3090 je jasné, že ta nemá šanci zastínit model RTX 3080 z pohledu hráče, který si dokáže spočítat, jaký výkon za své peníze dostane. Nikdo jí ale (zatím) nevezme, že jde o nejvýkonnější grafickou kartu současnosti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek