www.svethardware.cz
>
>
>
>

Perseverance bude na Marsu testovat i materiály pro nové skafandry

Perseverance bude na Marsu testovat i materiály pro nové skafandry
, , aktualita
Je zcela zřejmé, že lidé budou při cestě na Mars potřebovat pro své účely ochranu proti projevům vesmíru, jakou dosud mít nemuseli ani při cestě na Měsíc. Právě i k vývoji nových skafandrů přitom NASA využije rover Perseverance.
K oblíbeným
reklama
Perseverance startuje již zítra a na jeho palubě bude také výběr materiálů, které NASA bude chtít testovat pro účely vývoje nových vesmírných obleků. Zvláště pak takový prototyp Z-2 vypadá velice bytelně, ale můžeme si také představit, jak neohrabaný v něm musí být i jinak velice obratný člověk. 
 
 designérka Amy Ross z Johnsonova vesmírného centra s prototypem Z-2
 
Pokud jde o expedice na Mars, problém tkví především v tom, že lidé budou vystaveni nabitým částicím od Slunce a všudypřítomnému kosmickému záření, což navíc nejde moc dobře dohromady s tím, že půjde o dlouhodobé mise a že bezpečné útočiště nenabídne ani samotný Mars kvůli své tenké atmosféře a absenci globálního magnetického pole. NASA si tak uvědomuje, že vývoj kvalitní ochrany i v podobě vesmírných obleků je naprosto nezbytný, a to samozřejmě včetně ochrany lodí či příbytků. 
 
Perseverance tak nese celkem pět kousků materiálů (včetně kusu hledí), z nichž by mohly být tvořeny příští obleky. Přístroj SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) pak bude sledovat to, jaký vliv na ně má tamní prostředí, přičemž pro svou kalibraci si ještě s sebou veze malý kousek meteoritu původem právě z Marsu. 
 
Vybrané materiály mají být použity v rámci vnějších vrstev obleku, neboť právě ty budou nejvíce vystaveny radiaci. Jde především o známý a využívaný ortho-fabric, čili tři materiály v jednom: Nomex odolný proti ohni (využívá se v oblecích pro hasiče), dále voděodolný a prodyšný Gore-Tex a pak kevlarová tkanina. Dále rover ponese materiál Vectran, který NASA používá pro rukavice a konkrétně v místě dlaní. Je mechanicky velice odolný a odolává i na ISS, kde mikrometeority tvoří v povrchu stanice malinké prohlubně s ostrými okraji. 
 
 
Pak ještě poletí dva vzorky teflonu, který je už také dlouho používán pro výrobu rukavic díky tomu, že je kluzký a nepřilnavý a s takovým materiálem se pak lze těžko o něco zachytit a roztrhnout si jej. Slouží navíc i jako prachuvzdorný povrch. A nakonec je to kus polykarbonátu jako základ pro hledí a UV ochrana, který je flexibilní, takže se netříští, a přesto má dobré optické vlastnosti. 
 
Přístroj SHERLOC bude zkoumat především to, jak dlouho dokáží dané materiály sloužit, než se začnou v tamním prostředí rozpadat, na což má vliv právě okolní záření. Pokud tedy NASA zjistí, že některý z nich nevydrží moc dlouho, bude muset přijít s něčím jiným. Je zřejmé, že podobné testy mohla NASA provést i v laboratoři, a také že už provedla, ale nyní potřebuje své výsledky porovnat s tím, co způsobí reálné prostředí. 
 
Další výzvou bude ochrana obleků a jejich pohyblivých částí (ložiska) před všudypřítomným prachem, neboť ten by mohl časem astronauta v podstatě znehybnit. A pak bude pochopitelně nutné zajistit ochranu s ohledem na další specifika Marsu. Například v případě obleků využívaných na ISS je nutné zohlednit degradaci materiálů vlivem slunečního záření a atomického kyslíku. Měsíc je pak z hlediska slunečního záření ještě horší než Mars (je blíž) a nemá navíc vůbec žádnou atmosféru chránící před UV zářením, ovšem v případě Marsu se musí počítat s mnohem déle trvajícími misemi. Nicméně právě Měsíc bude vhodným tréninkovým prostorem i pro vývoj obleků, které se použijí na Marsu, čili ty by měly být do velké míry podobně. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře