Perseverance začal na Marsu pátrat po známkách zaniklého života

Perseverance začal na Marsu pátrat po známkách zaniklého života
, , aktualita
Rover Perseverance sice dorazil na Mars již letos v zimě, ovšem poté musel dostat čas na potřebné testy a značnou pozornost si vyžádala létající Ingenuity, která nyní slouží jako další pár očí. Rover tak už konečně mohl začít se svým hlavním úkolem. 
K oblíbeným
reklama
Perseverance tak začal už pořádně využívat svou robotickou ruku, na jejímž konci nese svou důležitou a velice objemnou přístrojovou výbavu, kterou tak dokáže přiblížit ke zkoumaným objektům. Začíná tak už zkoumat okolní horniny v kráteru Jezero a zaměřuje se na ně svými fotoaparáty, které dokáží pořídit snímky s vysokými detaily, ale jsou tu také přístroje pracující s rentgenovým a UV zářením. 
 
snímek přístroje WATSON 
 
Jde například o PIXL, Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry, který už při své kalibraci ukázal slibné výsledky. Perseverance si s sebou totiž veze pro řadu svých přístrojů vlastní kalibrační cíle, přičemž PIXL využil ten svůj už v době, kdy byl pokryt jemným prachem, jehož složení se pak ve výsledcích ukázalo. Čili ještě před tím, než PIXL opravdu začal pracovat, získala NASA dosud nejkvalitnější informace o složení místního prachu. Takže se můžeme těšit na to, co se dozvíme ze zkoumání slibných cílů a možná že právě díky tomuto přístroji se ukáže důkaz o existenci života na Marsu, pokud tam samozřejmě vůbec kdy byl. 
 
chemické mapy získané díky přístroji PIXL, zachycují malý výsek povrchu zkoumané horniny
 
Půjde ale spíše o kombinaci výsledků z dalších přístrojů, jako je SHERLOC, který se samozřejmě neobejde bez svého milého WATSONa. SHERLOC (Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals) využije ultrafialový laser pro identifikaci minerálů v horninách a WATSON je bude zblízka fotografovat, aby odhalil jejich detailní kompozici, čili velikost zrn, jejich tvar či celkovou texturu. Právě snímek nahoře byl pořízen aparátem WATSON.
 
Výsledky bude analyzovat tým cca 500 vědců, kteří budou společně rozhodovat i o té důležité otázce, které ze vzorků nakonec budou vybrány pro pozdější odeslání na Zemi v rámci mise Mars Sample Return
 
 
Nejdůležitější zde budou geologické detaily, které napoví o tom, jak dané horniny vznikly, jak je poznamenala tekoucí voda a zda se mohly v minulosti stát součástí prostředí, které bylo příznivé pro vývoj života. Stejně tak budou vědci zkoumat pravděpodobnou minulost celého kráteru Jezero a jaké asi byly na jeho dně podmínky, čili jde celkově o astrobiologii a zkoumání geologie Marsu i jeho někdejšího klimatu
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek