www.svethardware.cz
>
>

Petya, ransomware napadá MBR a šifruje tabulku MFT

Petya, ransomware napadá MBR a šifruje tabulku MFT
, , aktualita
Protože zašifrování celého disku je velmi nákladná operace, nový ransomware Petay na to jde mnohem jednoduše. Napadne zaváděcí záznam MBR na pevném disku, zašifruje MFT a ten se tak stane nečitelným. Útočníci pak vyžadují výkupné.
K oblíbeným
reklama
V dnešní době začínají být útoky ransomware (vyděračského softwaru) čím dál častější. Jde v podstatě o to, že škodlivý kód získaný obvykle otevřením nebezpečné přílohy e-mailu zašifruje celý pevný disk a pak po oběti vyžaduje výkupné za opětovné zpřístupnění dat. Nový ransomware Petya jde na věc trochu jinak. Místo celého disku napadne MBR a zašifruje pouze MFT, takže není poznat, kde je jaký soubor. Efekt na napadený počítač je ale v podstatě stejný. Data jakoby ani neexistovala.
Zvláštní vlastností tohoto softwaru je právě v tom, že šifruje jen MFT, což může provést v podstatě okamžitě (MFT není zrovna obrovská struktura). Ransomware Petya vynutí kritickou chybu operačního systému a přinutí jej restartovat. Při spuštění počítače se objeví se hláška vyžadující výkupné a díky zašifrované tabulce MFT se nedá přistupovat k datům (počítač neví, kde jsou data). Útočníci požadují necelý bitcoin, což je v dnešní době zhruba 10 tisíc korun. Ostatní ransomware metody kvůli šifrování celého disku mohou být zpozorovány, neboť tento proces zabere dlouhou dobu, je výpočetně náročný a je možné násilně vypnout počítač dříve, než zašifruje celý disk. Petya se šíří přes e-mail ohledně pracovních nabídek vybízející ke stažení přílohy uložené na Dropboxu. Zatím se tak děje zejména v Německu.

Zdroj: boingboing.net, pcworld.com
reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře