www.svethardware.cz
>
>
>

Planeta bez hvězdy generuje několikamilionkrát silnější magnetické pole než Země

Planeta bez hvězdy generuje několikamilionkrát silnější magnetické pole než Země
, , aktualita
Astronomové objevili na našem galaktickém dvorku volně plující planetu, která generuje magnetické pole, jež je v porovnání s tím zemským přibližně čtyřmilionkrát silnější. Planeta si tak sama pro sebe tvoří světelnou show. 
reklama
Planety ne vždy náleží nějakému slunci a občas se stane, že jsou nějakou událostí vyvrženy ven ze svého systému a od té doby putují vesmírem samy. Nicméně to automaticky neznamená, že se něco takového stalo planetě s ne moc poetickým názvem SIMP J01365663+0933473. Budeme jí tak říkat pouze SIMP a ta byla nejdříve označena za hnědého trpaslíka, čili nepovedenou hvězdu, která nedokázala posbírat dost materiálu a narůst do velikosti, díky níž by dokázala ve svém nitru zažehnout fúzi. 
 
 
Nalezena byla pomocí zařízení VLA (Very Large Array), jehož celkové označení je Karl G. Jansky Very Large Array k poctě amerického fyzika narozenému českým imigrantům. SIMP byla objevena už v roce 2016, ale tehdy si astronomové mysleli, že jde jen o dalšího běžného hnědého trpaslíka, který je vzdálený asi 20 světelných let. 
 
Navazující studie ale ukázaly, že jde spíše o objekt na pomezí planety a hnědého trpaslíka, která má jen 1,2x větší průměr než Jupiter, ale zato 12,7x vyšší hmotnost. Je také poměrně teplá a na jejím povrchu vládnou teploty výrazně překračující 800 °C. Pro srovnání, na Venuši panují teploty v průměru 470 °C, a to díky husté atmosféře zahřívané Sluncem, které má zase na povrchu teploty kolem 5500 °C. SIMP putuje vesmírem sama, takže si své teplo musí také sama tvořit. Navíc jde také o poměrně mladou planetu, která se zformovala někdy před 200 miliony let, takže i díky tomu je velice horká. 
 
Nejde však pouze o teplotu, ale také o magnetismus této planety, který má tvořit velkolepé světelné show podobné auroře. Jak ale toto představení vzniká, když planeta nemá poblíž své slunce? Předem je třeba říci, že Jupiter má kolem sebe magnetické pole, jež je téměž 20.000x silnější než pole Země a SIMP ho má silnější asi 4.000.000x. 
 
Jupiter také předvádí světelná představení, jenomže v nich nehrají roli ani tak částice od Slunce, ale od měsíce Io. A že SIMP nemá svou hvězdu, pak astronomové logicky předpokládají, že i zde hrají roli měsíce. 
 
Jupiter a jeho siločáry magnetického pole (modře), plazmový prstenec (červeně) a putování nabitých částic od měsíce Io (žlutě)
 
Na planetu SIMP se astronomové budou průběžně obracet, aby mohli studovat, jak se tvoří silná magnetická pole exoplanet. Rádiové projevy světelných září na cizích planetách jsou navíc i další způsob, jak je hledat, a to právě i takové, které nemají vlastní hvězdu. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s
Grafické karty NVIDIA Quadro RTX budou vybaveny 16Gb paměťmi Samsung typu GDDR6, to už dobře víme, ale co vše tyto paměti zatím nabídnou a jakou propustnost budou samy o sobě mít? Na to se nyní podíváme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core
AMD donutilo Intel, aby své procesory Skylake XCC (eXtreme Core Count) zpřístupnil i v hi-end desktopovém segmentu, což jej teprve čeká a nás velice zajímá, jakým způsobem to provede. Nyní se dozvídáme o čipsetu X599. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety
Systém Eta Carinae fascinuje astronomy už velice dlouho, a to zvláště od události staré přes 180 let, kdy se tento objekt stal na řadu let jedním z nejjasnějších na naší obloze. Nyní už se asi ví, co tento jev způsobilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína přes víkend zablokovala i Reddit Čína přes víkend zablokovala i Reddit
Čína blokuje většinu sociálních sítí, které nedovolují kontrolu nad obsahem. Reddit zatím měl jen menší výpadky, během posledního víkendu byl pro mnohé bez VPN úplně nedostupný. Že by se schylovala mračna nad další službou?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář