www.svethardware.cz
>
>
>

Planeta o velikosti superzemě spatřena díky efektu gravitační čočky

Planeta o velikosti superzemě spatřena díky efektu gravitační čočky
, , aktualita
Nové exoplanety se nachází nejčastěji tranzistní metodou, když přejdou přes tvář své hvězdy, což obvykle pozoruje teleskop Kepler. Nyní ale exoplanetu velikosti tzv, superzemě, a navíc v podobné vzdálenosti od své hvězdy, našel Spitzer.
K oblíbeným
reklama
I kdyby nově nalezená planeta OGLE-2016-BLG-1195Lb nebyla v naprosto nedosažitelné vzdálenosti, jsou tu další problémy, které ji vylučují ze světů, které bychom mohli obývat. Sice má podobnou velikost jako naše Země, ale bude přibližně pětkrát těžší, což ji řadí mezi superzemě. A pak má být i v podobné vzdálenosti od své hvězdy jako my, čili přibližně jednu AU (astronomická jednotka). Jenomže se neusídila u hvězdy, která připomíná Slunce. Jde o malého červeného trpaslíka spektrální třídy M, což znamená, že v dané vzdálenosti na planetu nedopadá ani zdaleka tolik světla, aby na ní mohla existovat kapalná voda. Ve skutečnosti bude tamní klima připomínat spíše Pluto s teplotami na povrchu kolem -240 °C.

Systém OGLE-2016-BLG-1195L je přitom opravdu daleko, a to přibližně 23.400 světelných let, takže jak je možné, že jsme v takové vzdálenosti našli planetu u chladného trpaslíka? Může za to pomíjivý efekt gravitační čočky, který způsobuje přechod nějakého masivních objektu mezi námi a pozorovaným systémem, který se díky tomu jeví jasnější. Dnes se exoplanety nachází především díky teleskopu Kepler, a to tranzitní metodou sledující výkyvy v jasu pozorované hvězdy, přes jejichž tvář přejde daná planeta.

Tranzitní metoda také jen zřídka najde exoplanety, které jsou dále od své hvězdy, což znamená, že mají i déle trvající oběh. Nejsnadněji se tak hledají ty, které obíhají kolem hvězdy jednou za dny až týdny, díky čemuž je lze velice rychle potvrdit pozorováním více přechodů. Právě proto má pouze 12 procent ze všech objevených exoplanet delší rok než máme my, a to přesněji cca 430 z objevených 3400.

Nicméně i když se díky efektu gravitační čočky dají najít přímo exoplanety samotné, v tomto případě byla využita právě i tranzitní metoda. Exoplanet Catalog aktuálně zahrnuje 56 cizích planet, které byly nalezeny díky gravitační čočce a většina z toho jde na vrub programu Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE). To se ale obvykle týká mnohem hmotnějších planet, jako je OGLE-2005-169Lb o velikosti cca Neptunu.

O nově nalezené OGLE-2016-BLG-1195Lb se toho v nejbližší době už moc nového nedozvíme, leda by se mezi ni a nás dostal nějaký další objekt, třeba černá díra nebo hvězda.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře